Zdjęcie w reklamie i wydawca (I CK 515/04)

Opublikowanie bez zgody aktorki jej zdjęcia do reklamy usług audiotele dla dorosłych narusza dobra osobiste. Wydawca gazety nie może uwolnić się od odpowiedzialności za jego zamieszczenie, powołując się na zasadę, zgodnie z którą wydawca i redaktor nie ponoszą odpowiedzialności za treść ogłoszeń i reklam - stwierdził Sąd Najwyższy.

Wydawcę i redaktora obciąża bowiem odpowiedzialność za publikowanie ogłoszeń i reklam sprzecznych z prawem lub zasadami współżycia społecznego.

Komentując: trzeba przyjąć, że takie stanowisko SN przyjąłby również w przypadku oceny materiałów publikowanych w Internecie ;) (wyrok z 4 lutego 2005 r. sygn. I CK 515/04).

[Rzeczpospolita]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>