Sui generis ochrona baz danych
Jest szansa, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości wypowie się na temat ochrony baz danych, a to za sprawą szeregu pytań, jakie trafiły tam od sądów w całej Europie.
W jednej ze spraw chodzi o to, że brytyjski organizator wyścigów konnych, the British Horseracing Board dochodzi swoich praw przeciwko firmie William Hill Organisation Ltd, która zdaniem dysponentów bazy danych zawierających wszelkie informacje o koniach, dżokejach, zestawieniach wyścigów, etc., bezprawnie wykorzystuje (w tym udostępnia) te dane na swoich stronach internetowych. Dane takie są niezbędne do prowadzenia zakładów bukmacherskich. Problem w tym, że William Hill nie dysponuje stosowną licencją od BHB.
W tej sprawie wydała opinie Advocate-General Stix-Hackl: baza danych pod rządami stosownej dyrektywy europejskiej musi być rozumiana szeroko. Dyrektywa chroni już sam fakt poczynienia nakładów na stworzenie bazy, nie chroniąc bezpośrednio samych informacji tam zgromadzonych.
Interesujące mogą być rozważania dotyczące potencjalnego naruszenia prawa sui generis do bazy danych nawet jeśli dane pochodzą z innych dostępnych źródeł takich danych (w przypadku William Hill Organisation Ltd dane były zbierane z takich źródeł jak prasa, radio, telewizja, które na podstawie stosownej licencji publikują dane na dzień przed wyścigiem...).
W Europie toczą się również inne spory prawne, które dotyczą omawianej problematyki, w szczególności Fixtures Marketing Ltd zbiera w bazie specyficzne dane związane z rozgrywkami ligowymi piłki nożnej (the Premier League oraz the Scottish Football League), z których korzysta (zdaniem Fixtures Marketing bezprawnie) fiński bukmacher Oy Veikkaus AB oraz szwedzki AB Svenska Spel. W Gracji zaś dane wykorzystuje na podobnej zasadzie Organismos Prognostikon Agonon Pododfairou AE (OPAP).
[Out-law] [Fixtures Marketing vs. Oy Veikkaus Ab][Fixtures Marketing vs. Svenska Spel AB][Fixtures Marketing vs. OPAP][Zobacz również pracę magisterską: Programy komputerowe i bazy danych jako samodzielne dobra na gruncie prawa polskiego - w szczególności w kontekście Internetu. Wybrane zagadnienia oraz artykuł Bukmacher w Sieci]
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>