Sąd w Warszawie będzie miał stronę
Może być ciekawie. Jak pisze Życie Warszawy: "Stołeczne sądy doczekają się strony internetowej. Ruszy ona najprawdopodobniej pod koniec sierpnia. Ma ułatwić interesantom załatwianie spraw w warszawskiej Temidzie". Nie widziałem projektu, natomiast warto zasugerować twórcom tej strony, żeby spełnili wymagania WA, czyli Web Accessibility.
Strony sądów istnieją już w Radomiu, Łodzi, Gdańsku i innych miastach... so.gov.pl dla okręgowych, sa.gov.pl dla apelacyjnych. Nikt sie nie pofatygował, żeby zrobić strony zbiorcze dla całej subdomeny "sa" i "so", stąd nie ma katalogu sądów. Na stronie sądu apelacyjnego w Łodzi, poza nazwiskiem prezesa sądu i spisem podstawowych telefonów nie znajdziemy żadnych innych informacji.
Warto pamiętać, że obowiązuje ustawa o dostępie do informacji publicznej, która dotyczy również sądów, stąd zastanawia mnie cytowana w artykule wypowiedź asystentki rzecznika prasowego: "W dzisiejszych czasach informacja o działaniu naszego sądu w Internecie jest niezbędna. My to rozumiemy i właśnie dlatego już lada dzień uruchomimy własną stronę internetową".
A przecież każdy sąd powinien prowadzić Biuletyn Informacji Publicznej w Internecie, a jak wynika z niedawnych orzeczeń - wyroki wydawane w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej też są informacją publiczna... No więc istnieje kilka stron sądów w Polsce, ale jak one są zrobione... ehhh...
[Zobacz również felieton: Proszę wstać! Sąd idzie!]
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>