eBay nie jest odpowiedzialny

Sąd Apelacyjny z Kolifornii orzekł (PDF), że spółka prowadząca internetowy serwis aukcyjny nie jest odpowiedzialna za zniesławienie jednego użytkownika przez drugiego, co się zdarzyło zdaniem powoda przez opublikowanie komentarza do komentarza związanego z jedną z aukcji.

Sąd uznał, że wyłączenie odpowiedzialności serwisu wynika z warunków umowy, jaką eBay zawiera z użytkownikami. W jednej z klauzul stoi, iż eBay nie jest odpowiedzialny za relacje między użytkownikami: wyłączenie odpowiedzialności "from claims, demands and damages (actual and consequential) of every kind and nature, known and unknown, suspected and unsuspected, disclosed and undisclosed, arising out of or in any way connected with one or more users of the site".

W wyroku sąd zastanawiał się również nad statusem prawnym eBay i doszedł do wniosku, że eBay nie jest wydawcą informacji a jej dystrybutorem. Stąd należy stosować przepisy dotyczące dystrybutorów nie zaś wydawców, w szczególności przepisy dotyczące odpowiedzialności.

[Out-law]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>