Przy okazji: administracja Sejm.gov.pl

Jest wątek na Usenecie, więc komentować nie będę - tam wypowiadają się spece od bezpieczeństwa. Dość powiedzieć, że zaczęło się od tego, że zYm3N napisał: "Jakiś czas temu - 2004-06-07 - na grupie dyskusyjnej alt.pl.comp.os.hacking powiadomiłem użytkowników usenetu o znalezionej przeze mnie dziurze w serwerach sejmu. Sprawa jednak przycichła, a sama dziura jak byla, nadal istnieje".

I rzeczywiście: można sprawdzić o co chodzi wykorzystując prosty link. Zacytowano również odpowiedź administratora: "Myślę że jednak jeszcze daleko do przejęcia kontroli. Wiem że jest stary Apache ale tak musi zostać. Przynajmniej można epatwować możliwością obejrzenia /etc/passwd i paru innych. Dziękuję za zainteresowanie. Być może kiedyś uda się zmienić wersję co nie jest proste ze względu na licencje związane z Verity. Zwykle odzywają się problemy z zakupem nowych wersji i tak musi póki co pozostać".

No cóż... problem z licencją, a nie z bezpieczeństwem... A potem się czepiają jakieś internetowe serwisy.. lub czasopisma.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Wikiskaner

Myślałem długo, do którego wątku na prawo.vagla.pl mój news będzie pasować, i nie przypomniałem sobie. Niech będzie i tu. Przy okazji rozbawiła mnie ta opisana "licencja" sprzed dwóch lat wciąż nie załatana. :)

Otóż spodobał mi się Wikiskaner do śledzenia zmian w anglojęzycznej Wikipedii poczynionych przez różne organizacje. Można poszukać np. tak:
http://wikiscanner.virgil.gr/name2ip.php?orgname=Sejm+Rp
wybrać wyświetlany zakres IP
i zobaczyć „co tam Panie w polityce”:
http://wikiscanner.virgil.gr/f.php?ip1=195.187.136.0-255
Można z odrobiną kreatywności zobaczyć, co zauważony aktywny pracownik sejmu edytuje w polskojęzycznej:
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Specjalna:Wkład&limit=500&target=195.187.136.2

Z ciekawszych edytorów z Warszawy (nie prywatnych użytkowników) jest jeszcze Ambasada Izraela. (wcale nie przeginam)

Sam jeszcze smaczków na pierwsze strony gazet nie wyłowiłem, ale może czytelnicy VaGli coś wywęszą wyposażeni w to narzędzie.

Granda

Jeśli dobrze zrozumiałem mają w sejmie dziurę - wiedzą o niej i nic z tym nie robią?
To na co idzie nasza kasa?

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>