Warszawa sparaliżowana

Rzeczpospolita: "Już we wtorek policja przekazała władzom Warszawy informację o możliwości ataku chemicznego w tunelu Dworca Śródmieście. W czwartek wieczorem policja zatrzymała 30-letniego Roberta O. Rozsyłał maile do telewizji i policji o planowanym zamachu. Pisał w nich, że chce wytruć bezdomnych zamieszkujących kolejowe kanały."

Gazeta Wyborcza: "Czy w Polsce da się użyć sarinu? Da się, zapewniamy Was..." - taki mail przyszedł w niedzielę do redakcji programu "Uwaga" w telewizji TVN. Nadawca pisał, żeby reporterzy przyjechali 10 czerwca o godz. 15 do przejścia pod Rotundą, a będą mieli co filmować.

Jak się dowiadujemy - maile wysyłał z własnego komputera.

Trzydziestoletni Robert O. nie był nigdy karany. Doprowadził do ewakuacji metra, przejść podziemnych, zatrzymano samochody, pociągi. Mieszkańcy nie mogli poruszać się w ścisłym centrum Warszawy w godzinach od 13:30 prawie do 17:00. Robert O. mieszka w Janówku pod Legionowem. Jest synem emerytowanego wojskowego. Bezrobotny. Ostatnio opuściła go żona. Psycholog i psychiatra nie stwierdzili u niego żadnych zaburzeń, choć psychiatra zastrzegł, że konieczne są bardziej szczegółowe badania.

Policja postawiła mu zarzut usiłowania sprowadzenia niebezpieczeństwa powszechnego w wielkich rozmiarach. Grozi mu kara ośmiu lat pozbawienia wolności.

Aresztowano go dziś na trzy miesiące.

A taki miałem widok z okna:

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>