Zniesławienie przez sugerowanie

The New York Times został pozwany przez Franklin Prescriptions z Filadelfii, firmę zajmującą się handlem lekami. Fima ta nie prowadzi sprzedaży leków online, jej witryna internetowa nie zawiera w sobie adresu poczty elektronicznej, jednak w 2000 roku gazeta opublikowała screenshot (zrzut ekranowy) witryny internetowej firmy jako ilustrację do artykułu zatytułowanego "A Web Bazaar Turns Into a Pharmaceutical Free for All"
Artykuł opisuje nieuczciwą praktykę firm farmaceutycznych, sprzedających w Internecie leki, w szczególności takie, które wymagają recepty lekarza.
W sprostowaniu opublikowanym dnia następnego napisano, że ilustracja w postaci zrzutu ekranowego firmy znalazła się w artykule przez przypadek.

[wczesniejsze orzeczenie w sprawie Franklin Prescriptions Inc v. New York Times Co.]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>