Dostępność: wyniki w UK... Straszne
W Wielkiej Brytanii przeprowadzono badania dostępności serwisów internetowych. Z tysiąca przebadanych witryn 808 (81%) nie przeszło podstawowego, zautomatyzowanego testu świadczącego o spełnieniu minimalnych wymagań dostępności. Nie oznacza to wcale, że pozostałe strony są dostępne.
Zgodnie z brytyjską ustawą The Disability Discrimination Act of 1995 (z poprawami, które wejdą w życie 1 października 2004 roku) bezprawnym działaniem dostawcy usług (serwisu) jest dyskryminowanie osób z niesprawnością (np. niewidomych) w ten sposób, że nie będzie ona mogła skorzystać z oferty (np. zapoznać się z treścią strony internetowej).
Brytyska ustawa koresponduje z unijnym dokumentem stanowiącym wytyczne dla serwisów administracji publicznej: The Communication to the Council, the European Parliament, the Economic and Social Committee, and the Committee of Regions, regarding eEurope 2002 - Accessibility of Public Web Sites and their Content, was released on 25 September 2001.
W Polsce narazie nikt nie dostrzega problemu.. Prawie nikt...
[Out-law][Zobacz również felietony: Internet? Nie widzę problemów! oraz Sto i jeden serwisów administracji publicznej]
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>