GPL Enforcement

Harald Welte, programista open-source, pozwał Sitecom w związku z wykorzystaniem przez tę firmę w swoim oprogramowaniu pakietów udostępnianych na licencji GPL: netfilter/iptables, w pracach nad którymi uczestniczył. Zaszokowanych warto uspokoić. GPL, czyli General Public License jest przecież umową licencyjna prawa autorskiego.

Jeśli ktoś łamie jej zasady i postanowienia - ocenić to może niezawisły sąd. Dla tego przypadku ważne jest to, że jeśli firma dystrybuuje wykonywalny kod chroniony licencją GPL - powinna do dystrybucji dołączyć również kod źródłowy i dokumentacje oraz instrukcje dotyczące procesu instalacji.

Till Jaeger z niemieckiej firmy prawniczej uważa, że firma Sitecom nie udostępniła wszystkich źródeł i danych jakie w danym przypadku są konieczne, by spełnić wymagania licencji. GPL: "For an executable work, complete source code means all the source code for all modules it contains, plus any associated interface definition files, plus the scripts used to control compilation and installation of the executable".

W powyższej sprawie niemiecki sąd w składzie trzech sędziów wydał wstępne rozstrzygnięcie (preliminary injunction), zgodnie z którym - jeśli Sitecom nie spełni wszystkich postanowień licencji GPL - zmuszony będzie zapłacić grzywnę w wysokości od 5 euro do 250,000 euro za każdy "wypuszczony" program.

[News.com][Out-law]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>