Zdjęcie dołączone do CV i komentarz

Gazeta Wyborcza publikuje historię pewnej dziewczyny, która została wykorzystana w pewnej, nieuczciwej - moim zdaniem - kampanii reklamowej. Sprawa dotyczy ochrony dóbr osobistych, w szczególności prawa do prywatności oraz wizerunku.

Tekst w wyborczej zaczyna się od słów: "Fotografia, która pani Anna dołączyła do swojego cv, posłużyła firmie rekrutującej pracowników do pouczania innych kandydatów. Wysłali do nich maile z fotografią kobiety, opatrzoną nieprzyjemnym komentarzem. Komentarz ten zaś brzmiał:

Na zdjęciach możesz zobaczyć różnicę pomiędzy typowym zdjęciem nadesłanym internetem (po lewej) a zdjęciem zrobionym w CM (po prawej). Na jednym i drugim zdjęciu jest ta sama dziewczyna. (...) Jak myślisz: gdyby te zdjęcia oglądał klient szukający hostess, czy wybrałby tę dziewczynę, mogąc ją obejrzeć tylko na zdjęciu po lewej? (...) Podpowiadamy: po zdjęciu po lewej dziewczyna NIE byłaby wybrana, ponieważ tego zdjęcia nie pokazalibyśmy klientowi. Ze wstydu.

Maile zostały wysłane do wielu osób. Anna wyraziła zgodę na przetwarzanie danych osobowych jedynie do celów rekrutacji...

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Fotografia modelek

Jestem fotografem i z doświadczenia wiem, że umowa na jest konstuowana w taki sposób aby zabezpieczyć obie strony a jeżeli dziewczyna wysłała zdjęcie tylko na clele rekrutacyjne to chyba coś z tą firmą jest nie tak.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>