Po australijskim orzeczeniu...

Wczoraj sąd podtrzymał orzeczenie sądu niższej instacji, w którym stwierdził, że dziennikarze Dow Jones mogą być pozwani w australijskim stanie Victoria w związku z opublikowaniem artykułu na swojej stronie.

"Kompanie medialne na całym świecie są zaalarmowane wczorajszym orzeczeniem australijskiego sądu" - The Economist "A jurisdictional tangle".

"Nie ma wątpliwości, że internet jest pierwszym naprawdę wolnym medium. Teraz wszyscy internauci: wydawcy, użytkownicy, etc., powinni przygotować się do realizacji tych globalnych konsekwencji" - Forbes, "Australia To Dow Jones: Stay Awhile".

Joseph Gutnick, magnat górniczy z Australii, poczuł się urażony artykułem, jaki ukazał się w serwisie internetowym Barron's (którego wydawcą jest Dow Jones & Company, Inc.) w październiku 2000 roku.

Tak się zastanawiam, że przecież niedawno informowałem o tym, że sądy w USA próbują orzekać w sprawach związanych z internetem, jak w przypadku KaZaA, gdzie główna siedziba firmy Sharman Networks znajduje się w Australii... Oczywiście sprawa jest bardziej skomplikowana: w sprawie Gutnick'a chodzi o zniesławienie, a w przypadku KaZaA chodzi o prawa autorskie, jednak cały czas pozostaje pytanie o właściwość sądów krajowych w sprawach związanych z opublikowaniem utworu lub materiału prasowego w internecie, który jest dostępny na całym świecie... Sądy w USA próbują ustanowić swoją właściwość we wszystkich sprawach, chroniąc przemysł, który ma swoje siedziby na terytorium tego kraju. Australia zaś wydała pierwsze orzeczenie w sprawie swojego obywatela...

W Polsce orzeczeń w sprawach internetu praktycznie się nie wydaje, więc jeśli ktoś poczuje się urażony opublikowaniem artykułu - zapraszam przed sądy australijskie.

[Zobacz również: The New York Times, Sydney Morning Herald, Wired, Guardian Unlimited]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>