MSW pracuje nad założeniami ustawy o monitoringu wizyjnym

Odnotujmy, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało projekt założeń ustawy o monitoringu wizyjnym. Na stronach MSW można znaleźć wiele ciekawych materiałów, w tym wizualnych, w tym filmowych, ale nie podlinkowano przy nich samych założeń. O te założenia upomniał się Dziennik Internautów i stąd wiemy, jakie one w istocie są.

Materiały MSW można znaleźć pod tytułem „Przeciw wielkiemu bratu” - ustawa o monitoringu wizyjnym. Materiał Dziennika Internautów zaś pod tytułem Ustawa o monitoringu - zobaczcie projekt założeń, a nie tylko fast fooda (cieszę się, że moje określenie "informacyjnego fast fooda" żyje własnym życiem).

Komentując pojawienie się materiału MSW (omawiającego projekt założeń) stwierdziłem, że rozumiem intencje ministra Sienkiewicza, a postulat uregulowania monitoringu wizyjnego w Polsce był przez środowiska pozarządowe wielokrotnie formułowany (zanim jeszcze min. Sienkiewicz został ministrem), ale mam jakiś dysonans poznawczy, gdy widzę takie nagłówki komunikatów ministerialnych, że to ma być ustawa "przeciw Wielkiemu Bratu"... Wszak chodzi w tym projekcie nie o to, by z Wielkim Bratem walczyć, tylko by dać mu podstawy prawne działania. Fakt, że podstawy mające na celu ograniczenie, ucywilizowanie, monitoringu wizyjnego. Materiały na temat monitoringu wizyjnego w tym serwisie gromadzę w dziale CCTV.

Zobaczymy, czy w ogóle w tej kadencji objawi się ta problematyka w jako projekt ustawy.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

ustawa

Jakie są szanse na to, że ta ustawa będzie zrobiona bez żadnych luk i błędów? Marne... Zawsze coś trzeba będzie ulepszać, a wiele ludzi już ucierpiało przez brak ustawy o monitoringu wizualnym, gdyż stało się „gwiazdkami” portali internetowych wbrew własnej woli. Ale też osoby takie nie wiedzą nawet o tym, że nimi zostały. Nikt nie zostanie ukarany za to, że zniszczył komuś życie umieszczając nagrania z kamer CCTV.

Ustawa dotycząca monitoringu

Jak pokazują badania, większość Polaków chce wprowadzenia takiej ustawy. Obecnie w kwestiach monitoringu mamy "dziki zachód" i panuje "wolna amerykanka". Co jakiś czas pojawiają się w sieci na przykład nagrania z monitoringu sklepowego pokazujące złodzieja itp. Czas to uregulować, bo tego typu sprawami powinny zajmować się odpowiednie służby. Ustawa jest potrzebna, ale tak jak pisał już poprzednik, nie może być "pisana na kolanie".

Ustawa o monitoringu wizyjnym

Minęło już prawie półtora roku od rozpowszechnienia informacji o pracach nad ustawą o monitoringu wizyjnym. W marcu Sejmowa Komisja Spraw Wewnętrznych miała rozmawiać z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych o założeniach projektu ustawy o monitoringu. Za kilka miesięcy wybory parlamentarne, skończy się kadencja sejmu i ustawa na pewno nie zostanie uchwalona w tej kadencji. Ciekawe jak sprawa potoczy się dalej.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>