Wolna kultura

autor:

Lawrence Lessig

wydawca:

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne

ISBN:

83-02-09462-5

od wydawcy:

Nad kominkiem w mojej jadalni wisi plakat, który kupiłem w 1982 roku podczas podróży do Europy Wschodniej i Związku Radzieckiego. Został oprawiony, by chronić zwykły, żółknący papier, z pojedynczym słowem wypisanym na czerwono pośrodku: Solidarność - pisze Lessig w przedmowie do wydania polskiego.

kilka słów od siebie:

Tę książkę należy przeczytać (nie ważne czy z monitora, czy w wersji papierowej). Można się nie zgadzać z koncepcją Creative Commons (ja podchodzę do niej sceptycznie). Można też ją uważać za jedyne rozwiązanie. W książce Lessiga zaś zebrane są ważne rozważania dotyczące tego, co na okładce przedstawiono jako "sposób w jaki wielkie media wykorzystują technologię i prawo, aby blokować kulturę i kontrolować kreatywność".

"Wolna kultura" jest dostępna nieodpłatnie na licencji Creative Commons. Treść książki wolno rozpowszechniać, kopiować, używać i modyfikować, pod warunkiem, że:
- służy to celom niekomercyjnym,
- powstałe utwory zależne będą udostępnione na tych samych warunkach jak opisane w licencji (Pełny tekst licencji - kliknij tutaj),
- Lawrence Lessig będzie podany jako Autor książki.

Pobierz pełną wersję książki

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

link do licencji

link do licencji nie działa

"powstałe utwory zależne będą udostępnione na tych samych warunkach jak opisane w licencji (Pełny tekst licencji - kliknij tutaj)"

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>