Wolna kultura

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne
2005
83-02-09462-5
Nad kominkiem w mojej jadalni wisi plakat, który kupiłem w 1982 roku podczas podróży do Europy Wschodniej i Związku Radzieckiego. Został oprawiony, by chronić zwykły, żółknący papier, z pojedynczym słowem wypisanym na czerwono pośrodku: Solidarność - pisze Lessig w przedmowie do wydania polskiego.
Tę książkę należy przeczytać (nie ważne czy z monitora, czy w wersji papierowej). Można się nie zgadzać z koncepcją Creative Commons (ja podchodzę do niej sceptycznie). Można też ją uważać za jedyne rozwiązanie. W książce Lessiga zaś zebrane są ważne rozważania dotyczące tego, co na okładce przedstawiono jako "sposób w jaki wielkie media wykorzystują technologię i prawo, aby blokować kulturę i kontrolować kreatywność".
"Wolna kultura" jest dostępna nieodpłatnie na licencji Creative Commons. Treść książki wolno rozpowszechniać, kopiować, używać i modyfikować, pod warunkiem, że:
- służy to celom niekomercyjnym,
- powstałe utwory zależne będą udostępnione na tych samych warunkach jak opisane w licencji (Pełny tekst licencji - kliknij tutaj),
- Lawrence Lessig będzie podany jako Autor książki.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
link do licencji
link do licencji nie działa
"powstałe utwory zależne będą udostępnione na tych samych warunkach jak opisane w licencji (Pełny tekst licencji - kliknij tutaj)"