Prawo Internetu

LexisNexis
2004
83-7334-262-1
Praca zbiorowa, w której omówione zostały aspekty prawne funkcjonowania sieci teleinformatycznych, w szczególności przepisy, które są związane z nowymi technologiami oraz środkami komunikacji w sieci. Są to zagadnienia dotyczące świadczenia usług drogą elektroniczną, elektronicznych instrumentów płatniczych, baz danych, podpisu elektronicznego...
Redaktor pracy dr Paweł Podrecki jest adiunktem w Instytucie Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorzy poszczególnych rozdziałów są pracownikami naukowymi bądź doktorantami Uniwersytetu Jagiellońskiego (Dariusz Kasprzycki, Zbigniew Okoń, Tomasz Targosz) i Uniwersytetu Śląskiego (Marek Świerczyński, Paweł Litwiński).
Każdy zainteresowany prawnymi aspektami prowadzenia działalności w Internecie powinien zapoznać się zawartością książki. Mimo że można do niektórych zagadnień podchodzić w nieco odmienny sposób niż przedstawili to autorzy (np. nie zgadzam się ze zdaniem: "Pomimo technicznych różnic między przesyłaniem oświadczenia bezpośrednio przez odbiorcę oraz w sposób zautomatyzowany, wiadomości potwierdzające otrzymanie oferty są oświadczeniem woli wywołującymi take same skutki." str. 25. Według mnie nie będzie to oświadczenie woli. Nie będzie w takim przypadku "zachowania się osoby" (art. 60 kc) a jedynie zachowanie się algorytmu informatycznego) - książka stanowi istotny wkład w rozwój tej dziedziny prawa. Książka warta jest polecenia - autorzy wykonali kawał roboty.
Autorzy, przybliżając problematykę handlu elektronicznego i zasad korzystania z sieci, opisują m.in. podstawowe typy umów zawieranych w Internecie i środki ochrony konsumentów, a także praktyki nieuczciwych zachowań, zwłaszcza polegające na komercyjnym wykorzystywaniu poczty elektronicznej.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
Drugie wydanie
Pozycja doczekała się wydania drugiego. Czytaj na temat zmian i uzupełnień w tekście: Drugie wydanie Prawa internetu.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination