Wybory prezydenckie w USA: znów kłopot z elektronicznymi maszynami wyborczymi

ekran wadliwie działającej maszyny wyborczejOkazuje się, że w zakończonych właśnie wyborach prezydenckich w USA też były incydenty związane z wadliwym działaniem elektronicznych maszyn do głosowania. Wyborca chciał wybrać Obamę, a system zaznaczał Romneya. Przedstawiciel the Center for Democracy & Technology twierdzi, że to wina "wadliwie skalibrowanego ekranu dotykowego"...

Historia (już potwierdzona przez inne źródła) dostępna jest pod tytułem Reddit user captures video of 2012 voting machines altering votes [Update: Confirmed]. Zaczęło się od tego, że centralpavote, użytkownik serwisu reddit, opublikował w Sieci nagrany przez siebie smartfonem filmik:

Wielokrotnie w tym serwisie sygnalizowałem podatność maszyn wyborczych na wszelkiego rodzaju ataki zmierzające do manipulacji wyborczych. Czy w tym przypadku też doszło do tego typu celowych działań - tego nie wiem. Samo wykazanie, że maszyna zachowuje się inaczej, niż chce wyborca, również powinno ostudzić zapędy tych, którzy mają pełne usta e-votingu. Ja jestem przeciwnikiem.

Podobne materiały gromadze w dziale wybory niniejszego serwisu.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Hacking Democracy

Jako materiał dodatkowy mogę polecić film dokumentalny Hacking Democracy.
Oprogramowanie działające na maszynach do głosowania stanowi tajemnicę. Nawet urzędy zamawiające te maszyny nie mogą się zapoznać z dokładnym sposobem działania i liczenia głosów. W filmie pokazano również jak łatwo spreparować kartę pamięci, dzięki której zmieni się wynik głosowania w sposób niewykrywalny.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>