Dzierżawa polska.pl i poland.pl

W internecie zaczęło się od niepokoju o to, że "dwie bardzo pożądane i jedne z najstarszych (rok rejestracji 1995) domen .PL zmieniły abonenta". Chodziło oczywiście o domeny polska.pl oraz poland.pl. WHOIS zaczął pokazywać, że aktualnym abonentem tych domen stała się spółka Agora S.A. Wcześniej były to domeny, które "trzymał" NASK. W piątek wieczorem rzecznicy prasowi nie pracowali, ale dziś komunikat w tej sprawie wydał NASK.

O zmianie w WHOIS napisał serwis iname.pl: Domena Polska.pl w nowych rękach, temat podchwycili inni i tekst - "okiem inwestora domenowego" napisał Daniel Dryzek: Czy Polska.pl i Poland.pl należą do Agory? Jak to wygląda w innych państwach?.

W oświadczeniu NASK (PDF) z dzisiejszą datą czytamy zaś:

W związku z pojawiającymi się informacjami medialnymi uprzejmie informujemy, iż:

  • Portale Polska.pl i Poland.pl nie zostały sprzedane. Ich ostatecznym dysponentem w dalszym ciągu pozostaje Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.
  • W maju 2011 roku Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa zaprosiła do negocjacji na temat tworzenia treści obu portali największe polskie grupy medialne i internetowe. Jedyną ofertę zgodną z postanowieniami obowiązującej procedury wyboru ofert złożyła Agora S.A.
  • Po kilkumiesięcznych negocjacjach zawarta została umowa, której szczegółowe warunki stanowią tajemnicę handlową.
  • Cała procedura odbywała się na podstawie obowiązujących przepisów prawa z uwzględnieniem prawnych i ekonomicznych interesów NASK oraz misji realizowanej przez NASK.
  • Środki, które Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa uzyska na skutek realizacji tej umowy przeznaczone zostaną na rozwijaną w instytucie działalność mającą na celu zwalczanie pornografii dziecięcej.

I są jeszcze spekulacje, że zmiana w bazie WHOIS na rzecz Agora S.A. słuzy temu, by oglądalność serwisów pod tymi domenami była zliczana na rzecz spółki...

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Ale może zainwestują

Wiadomo, że Agora robi to dla pieniędzy ale być może co nieco zainwestują w te portale. Ile osób w ogóle tam wchodziło? Pewnie niewielu nawet wiedziało o tych stronach.

g.pl

Może będzie z tego następne g.pl.

--
[S.A.P.E.R.] Synthetic Android Programmed for Exploration and Repair

Agora...

Może będzie z tego następne g.pl

W sensie, kolejna nakładka na google maila, po gazeta.pl? Patrząc na politykę Agory jestem pełen obaw co do treści / serwisów, które będą powstawać pod w/w domenami. Szkoda.

zawarta została umowa - warunki stanowią tajemnicę handlową

Ciekawe na jakich zasadach jest to tajna umowa? A może NASK jest prywatnym podmiotem???

Ciekawy komentarz

Ciekawy komentarz nr 9 pod artykułem http://webhosting.pl/NASK.po.cichu.sprzedalo.domeny.Polska.pl.i.Poland.pl.wydawcy.Gazety.Wyborczej

Wniosek

VaGla's picture

SLLGO zwróciło się z wnioskiem o udostępnienie treści umowy NASK i umowa zawarta ze spółką AGORA S.A.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Projekt ustawy - będzie ciąg dalszy...?

W Sejmie został złożony projekt ustawy o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>