Osiem państw podpisało ACTA, teraz będą zabiegać o ratyfikacje
Uparł się ten Maj Marcin z Dziennika Internautów, by zamiast interesować swoich czytelników kolejna kandydatką na posłankę, która w internetowym klipie pokazuje, że dla władzy może się nawet rozebrać i pokazać... biust (gdy zostanie wybrana), uparcie wraca do sprawy ACTA. Odnotował zatem najpierw, że "osiem państw z USA na czele podpisało kontrowersyjne porozumienie ACTA dotyczące podrabianych towarów i piractwa w sieci" - to się stało w minioną sobotę, a następnie jeszcze zupełnie niepotrzebnie rozdrapuje temat ewentualnej konieczności dostosowywania prawa krajowego do przyjętego traktatu. Jakby to kogoś w Polsce interesowało...
O podpisaniu porozumienia: ACTA: Osiem państw podpisało kontrowersyjne porozumienie, o implikacji dla systemów prawnych krajowych po podpisaniu: ACTA jednak zmieni prawo krajów sygnatariuszy.
Umowę międzynarodową na razie podpisały: Australia, Kanada, Japonia, Korea, Maroko, Nowa Zelandia, Singapur oraz, oczywiście, USA. ACTA zacznie obowiązywać, gdy przynajmniej sześć państw ratyfikuje tę umowę międzynarodową (podpis, a ratyfikacja to nie to samo).
W sumie może to kogoś jeszcze zaciekawić, że przy notatce prasowej japońskiego ministerstwa spraw zagranicznych, która zapowiadała ceremonię podpisania traktatu, nie opublikowano linku do treści samego traktatu: Holding of the Signing Ceremony for the Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA).
Wiele na temat ACTA wyprodukowali wikipedyści: Anti-Counterfeiting Trade Agreement. Są też materiały na stronie Komisji Europejskiej: Anti-counterfeiting (chociaż na tej ostatniej stronie wcale nie ma nowych doniesień, a treść porozumienia, która tam jest linkowana, to tekst skonsolidowany, do którego jeszcze miały być wprowadzone poprawki w Tokio).
Param, param.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>