Międzynarodowy dzień prawa do wiedzy

Obchodzimy dziś (to już dziewiąty raz) międzynarodowy dzień prawa do wiedzy (International Right to Know Day), albo też - jeśli ktoś woli - międzynarodowy dzień informacji publicznej.

Chociaż koleżankom i kolegom z Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej jest trochę smutno w związku z ostatnimi działaniami legislacyjnymi, to przygotowali z okazji dzisiejszego święta artykuł: 28 września – Międzynarodowy Dzień Prawa do Informacji. Dostępne są też materiały związane z tym świętem foiadvocates.net.

Z okazji dzisiejszego dnia zastanawiam się, dlaczego właściwie miałbym zrezygnować z https by zapoznać się z treściami publikowanymi przez urzędników Kancelarii Prezydenta na Facebooku:

Profil Prezydent.pl na Facebooku przekonuje, że należy zrezygnować z szyfrowania https

Zastanawiam się również, czy Kancelaria Prezydenta ma podpisane z Facebookiem jakieś umowy. Również nad tym, kto gromadzi informacje na temat odwiedzających i komentujących w tym serwisie (w tym "profilu") osób. Zastanawiam się też, kto i na jakich warunkach przygotował dla Kancelarii Prezydenta aplikację facebookową. Tego wszystkiego nie wiem. Być może dzień dostępu do informacji publicznej - dzień prawa do wiedzy - jest dobrą okazją, by spróbować się czegoś o tym dowiedzieć. Kancelaria Premiera również korzysta z serwisu Facebook...

A tu p. Ewa Siedlecka opublikowała tekst Tajemnica w Trybunale Konstytucyjnym.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>