O tym, że dyktafon nie jest urządzeniem telekomunikacyjnym

"Na egzamin nie wolno wnosić urządzeń telekomunikacyjnych, a dyktafon takim nie jest. Uczniowie dobrze zrobili, że nagrali tę maturę. Znam kilka przypadków, w których nauczyciele mścili się na niepokornych dzieciach podczas pytania. Gdyby to tylko ode mnie zależało, rejestrowałbym wszystkie egzaminy"

- Krzysztof Konarzewski, Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, cytowany w tekście Licealiści: oblana matura to zemsta za kabaret.

Gazeta Wyborcza opisuje perypetie egzaminacyjne kilku maturzystów. Cztery z pięciu osób, które oblały ustną maturę z języka polskiego w LO im. Romera w Rabce, były zaangażowane w zaprezentowanie w kabaretu z udziałem nauczycieli. W trakcie studniówki zadawali nauczycielom "podchwytliwe pytania" (Jak miał na imię Napoleon? Czy trzy razy trzy: jest sześć, czy są sześć? itp.). Uczniowie twierdzą, że oblana matura to zemsta. W sprawę zaangażowana jest Okręgowa Komisja Egzaminacyjna. Szef Centralnej Komisji jedynie komentuje - jeśli dobrze rozumiem - doniesienie dla dziennikarzy.

Serwis Podhale24.pl pisał o sytuacji w liceum w tekście Po buncie w szkole: szkoła kontratakuje i odpowiada na oskarżenia uczniów. Również Tygodnik Podhalański zainteresował się sytuacją pokabaretową w tekście Uczniowie kontra dyrektor. Pikieta przed liceum w Rabce.

Podobne wypowiedzi gromadzę w dziale cytaty niniejszego serwisu.

PS
Swoją drogą ciekawy jestem, co się stało z tymi nauczycielami, o których mówi p. Konarzewski?

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>