Rada Nowoczesnej Polski
Wraz z Edwinem Bendykiem zostaliśmy dziś przyjęci do grona członków Rady Fundacji Nowoczesna Polska. Celem Fundacji jest m.in. "upowszechnianie nowoczesnych metod edukacji, w tym w zakresie wykorzystania nowoczesnych technik teleinformatycznych". Obecnie Fundacja m.in. przygotowuje Wolne Podręczniki, buduje bibliotekę internetową z lekturami szkolnymi „Wolne Lektury” oraz - w ramach projektu "Czytamy Słuchając" - nagrywa audiobooki lektur szkolnych z wiodącymi aktorami młodego pokolenia. Członkowie Rady Fundacji pełnią swe funkcje społecznie.
Fundacja Nowoczesna Polska powstała w 2001 roku i działa w sferze szeroko pojętej edukacji. Fundacja ma status Organizacji Pożytku Publicznego. Prezesem Fundacji jest Jarosław Lipszyc, przewodniczącą Rady Fundacji jest prof. dr hab. Ewa Freyberg. Fundacja jest członkiem Koalicji Otwartej Edukacji.
Kilka słów o projektach Fundacji:
Wolne Podręczniki to materiały edukacyjne przygotowywane przez nauczycieli i dostosowane do potrzeb czasów cyfrowej rewolucji. Wszystkie te materiały dostępne są za darmo, a na dodatek dzięki udostępnieniu na wolnej licencji można je bez przeszkód zmieniać i wykorzystywać do własnych potrzeb. Podręczniki powstają w zgodzie z ideałami ruchu wolnej kultury, czyli z przekonaniem, że nasze wspólne dziedzictwo — ludzka wiedza — powinno być dostępne i otwarte dla wszystkich.
Biblioteka internetowa z lekturami szkolnymi Wolne Lektury działa od 2007 roku i udostępnia w swoich zbiorach lektury szkolne, które są zalecane do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i które trafiły już do domeny publicznej. Są one opracowane, opatrzone komentarzem i udostępnione w kilku formatach (HTML, ODT, TXT i PDF). Można je zgodnie z prawem, bezpłatnie przeglądać, ściągać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować.
W ramach projektu Czytamy Słuchając w 2008 roku powstało około 150 audiobooków tekstów literackich na bazie szkolnej biblioteki internetowej Wolne Lektury. Są one udostępniane w formatach MP3, Ogg Vorbis oraz przez odtwarzacz na stronie (Flash). Część z nich zostało specjalnie dostosowane dla potrzeb osób niewidomych i słabowidzących w systemie DAISY.
Przeczytaj również na stronach Fundacji Nowoczesna Polska: Edwin Bendyk i Piotr Waglowski członkami Rady Fundacji.
- VaGla's blog
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
gratulować? współczuć?
;-)
--
pozdrawiam serdecznie, Olgierd
To już jak sobie stryjenka życzy
Tymczasem, zgodnie z zapowiedzią, wrzuciłem na Commons Wikimedia stempel, tym razem zdjęcie :> Może Ci się przyda. Uwolniłem jako public domain.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
Swojska wersja
To jeszcze tutaj: http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/doccontent?id=136 na stronie 3 z lewej u dołu masz swojską wersję, w transliteracji:
"Dozwolieno Cenzuroju / Warszawa 1 Aprielja 1899 goda"
Takiej, jak na zdjęciu nigdzie nie było
Takiej pieczęci, jak na tym zdjęciu, co to je wrzuciłem na Commons, nigdzie nie było, bo to po prostu wymyślony przeze mnie wzór, z którego potem wydłubałem linoryt dawno temu, w ramach ćwiczeń manualnych, poszukiwań artystycznych, doskonalenia warsztatu graficznego.
A teraz się okazuje, że ten svg, co to go wrzuciłem 3 lata temu, to jest teraz ikoną dla francuskich wikipedystów, którzy nie zgadzają się na HADOPI... Taka ciekawostka.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination