Społeczeństwo nadzorowane: czy mamy kontrolę nad systemami nadzoru?

2009-07-02 19:00
2009-07-02 20:30
Etc/GMT+2

Fundacja Panoptykon i portal PolskaLiberalna.net zapraszają na dyskusję w ramach cyklu "Spotkania Liberałów", a zatytułowaną "Społeczeństwo nadzorowane: czy mamy kontrolę nad systemami nadzoru?". Rozmawiać będą: Katarzyna Szymielewicz (Fundacja Panoptykon), Adam Ostolski (Krytyka Polityczna), Piotr Waglowski (portal VaGla.pl) i Jerzy Jachowicz (Dziennik). Moderatorem dyskusji będzie Marcin Celiński (portal PolskaLiberalna.net).

Zaproszenie można znaleźć na stronach Fundacji, ale również na stronach portalu PolskaLiberalna.net.

Spotkanie odbędzie się 2 lipca o godz. 19 w klubie Mandala (ul. Emilii Plater 9/11 w Warszawie).

Organizatorzy zaproponowali następujące tematy dyskusji:

  • Co oznacza we współczesnym społeczeństwie nadzór i w czym się przejawia?
  • Jakie pojawiają się w związku z tym zagrożenia dla wolności i praworządności?
  • Ile wiemy na temat "tajnego życia informacji", które są gromadzone nasz temat?
  • Czy jako społeczeństwo mamy wpływ na te procesy i wystarczające narzędzia kontroli?

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Nagranie

Witam!
Czy zachowało się jakieś nagranie z tej dyskusji? Audio/video? Temat bardzo interesujący, ale Warszawa bardzo daleko ;-)
A Szanowny Autor przecież niejednokrotnie zamieszczał takie materiały.
Pozdrawiam

Tym razem było zbyt ciemno na nagranie

Tym razem było zbyt ciemno na nagranie, dlatego nagrania nie zrobiłem. Być może będą przygotowywane jakieś dodatkowe materiały video, przygotowane już poza panelem. Panel zaś odbył się (chociaż p. Jachowicz nie dojechał). Jeden z głównych wniosków po tej dyskusji - trzeba "upolitycznić" problem gromadzenia danych o obywatelach, by stał się przedmiotem debaty publicznej.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

7.10.2010 Śląska Kawiarnia Naukowa

tym razem tematem jest "Społeczeństwo nadzorowane"

Gościem spotkania będzie Katarzyna Szymielewicz - prawniczka, aktywistka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz School of Oriental and African Studies w Londynie (Development Studies). Współzałożycielka i prezes Fundacji Panoptykon, zajmującej się problematyką ochrony praw człowieka w kontekście rozwoju nowych technologii. Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi, w tym Fundacją Wolnego i Otwartego Oprogramowania oraz Internet Society Polska. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu ochrony prywatności, danych osobowych i prawa nowych technologii.
Zapraszamy na kolejne spotkanie Kawiarni Naukowej.
7 października o godzinie 18:00 w katowickim Rondzie Sztuki (klub Oko Miasta)
Spotkanie tłumaczone będzie na język migowy i transmitowane na naszej stronie.
wstęp wolny - picie/jedzenie dostępne w kawiarni/klubie "Oko Miasta"
czyli w miejscu spotkania

Organizator: www.kawiarnianaukowa.pl/index.php

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>