Wizualizacja incydentu lotniczego przygotowana w Blenderze

Fragment wizualizacji incydentu lotniczegoNa stronach Ministerstwa Infrastruktury opublikowano materiały dotyczące poważnego incydentu 359/06 (samolot ATR-72 utracił orientację przestrzenną w chmurach). Załoga wyprowadziła samolot nad górna granice chmur - wykorzystując przyrządy awaryjne, następnie uzgodniła przyrządy i wykonała lot do Warszawy zakończony bezpiecznym lądowaniem. Po incydencie wykonano raport, a Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych podjęła uchwałę...

Sam Raport Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych (PDF) został wykonany 4 grudnia 2006 r. Jak można przeczytać na pierwszej jego stronie: "jest dokumentem prezentującym stanowisko Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych dotyczące okoliczności zdarzenia lotniczego, jego przyczyn i zaleceń profilaktycznych. Raport jest wynikiem badania przeprowadzonego jedynie w celach profilaktycznych w oparciu o obowiązujące przepisy prawa międzynarodowego i krajowego. Badanie zostało przeprowadzone bez konieczności stosowania prawnej procedury dowodowej".

Jest też Uchwała Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych (PDF), która zapadła "po rozpatrzeniu przedstawionych przez zespół badawczy wyników prowadzonego badania zdarzenia lotniczego, dotyczącego samolotu ATR 72 – 202, o znakach rozpoznawczych SP-LFA, zaistniałego po starcie z Bydgoszczy w czasie rejsu LO-3972 do Warszawy, działając na podstawie ustawy z dnia 3 lipca 2006 r. Prawo lotnicze (Dz. U. z 2006 r., Nr 100, poz. 696 z zm.)". Posiedzenie miało miejsce 24 października 2007 r.

Klatka z filmu przedstawiającego wizualizację incydentu lotniczego

Dziś zaś na stronie Ministerstwa Infrastruktury opublikowano wizualizację tego incydentu, wykonaną przez studenta Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Piotra Miazgę w trakcie praktyk studenckich w wrześniu 2007 roku. Do wykonania tej wizualizacji (właściwie, to dwóch wizualizacji - obie w formacie WMV: Wizualizacja ścieżki lotu samolotu oraz Wizualizacja manewru, przy którym przekroczone zostały dopuszczalne parametry lotu) wykorzystano program Blender.

Program Blender, to ten program, o którym pisałem w notatkach Wielki królik wstrząśnie filmowym światem oraz Ścieżka dojścia do świata 3D.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Google Earth

Na moje oko, to tło prezentacji (widok terenu) stanowi zrzut z Google Earth:
- dość charakterystyczne czerwono białe kropki oznaczające miejscowości
- fioletowe kropki od punktów z wikipedii
- wygląd przejść pomiędzy fragmentami mapy dostępnymi w różnych rozdzielczościach - np. zaraz na początku filmu takie przejście jest widoczne na zakolu Wisły tuż koło Bydgoszczy - dokładnie w tym samym miejscu gdzie w Google Earth.

Nie będę zgadywał czy student robiący prezentację dla mi.gov.pl podpada pod wspomniane w licencji GE "government entity" itd... :)

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>