Jak zostać blogerem roku

"Duży polski portal" organizuje konkurs na blog roku (zdaje się, że to ostatnio modne). Można było się tam zgłaszać, a głosowanie odbywa się przez wysyłanie SMS-ów. Organizatorzy uznali, że należy dochód z SMS-ów przeznaczyć na Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Cel szczytny. Dla głosujących przewidziano nagrody. Problem polega na tym, że pojawiła się "inicjatywa" jednego z blogerów, który - jak się wydaje - chciałby wygrać za wszelką cenę. Pomysł miał prosty: "ogłosić" konkurs, pomijając istotne informacje pierwotnego projektu, a więc pomijając informację o tym, na co się głosuje, kto funduje nagrody i o co właściwie chodzi. Bloger nie pominął informacji o nagrodach dla głosujących. W swoim "prywatnym" ogłoszeniu napisał, że należy wysłać SMS o treści odpowiadającej konkretnemu numerowi w konkursie portalu.

Wedle zasad konkursowych ogłoszonych przez "duży polski portal" każdy blog biorący udział w konkursie posiada swój unikalny numer. Organizatorzy wyświetlają ten numer obok adresu bloga, który przeszedł do drugiego etapu. Ten sam numer pojawia się na "jego konkursowej stronie indywidualnej". Każdy, kto chciałby zagłosować na konkretny blog, powinien przesłać SMS na konkretny numer (71222), w treści podając numer konkursowy bloga.

Na BlueForum pojawił się wątek odsłaniający machinacje jednego z uczestników konkursu (blogera, którego blog bierze udział w konkursie). Zachęcam do lektury wątku "Oszustwo na www.forum.portalm.pl". Zacytowany jest tam anons, który pojawił się na innym forum, a którego treść i ja zacytuję poniżej:

"Jeśli chcesz zgarnąć nagrody, to prześlij SMS na numer 71222 w treści SMS B00167" Czas trwania konkursu to: 16.01.2008, godz. 14.00 – 29.01.2008, godz. 14.00

Wszystko o głosowaniu
* Koszt każdego SMS, to 1,22 brutto
* Dochód z głosowania zostanie przeznaczony na wsparcie Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie
* Głosujący masz szansę na nagrody - czeka na Was 10 Ipod-ów NANO 4GB
Wystarczy wysyłać SMSy a być może to ty zgarniesz Ipod'a NANO 4GB!

Gdy ktoś nie wie, o co chodzi - potencjalnie może zostać naciągnięty: wyśle krótką wiadomość tekstową na podany numer i o zaproponowanej treści. W efekcie zagłosuje na konkretny blog, chociaż nie było to jego intencją. W anonsie blogera nie podano danych, które pozwoliłyby wysyłającemu SMS-a zorientować się w całej sytuacji.

Oryginalny wątek na forum.portalm.pl już został usunięty. Jest za to wątek w serwisie wykop.pl. Celowo nie podaję adresu bloga, o którego tu chodzi, bo w tej notatce chodzi o pokazanie jedynie mechanizmu działania (tego chłopaka pewnie inni będą "ścigać", a już tam internauci z Bełchatowa będą pewnie wiedzieli o kogo chodzi).

Doniesienia i komentarze na podobny temat gromadzę w dziale poświęconym premium rate services (usługom o podwyższonej opłacie) - prs.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Są dwa konkursy, oba

Są dwa konkursy, oba organizowane przez "duże portale". Jeden na blog roku, drugi na blogera roku... Przekręt dotyczył konkursu na "blog roku". Piotrek, może zmień tytuł, bo może wprowadzać w błąd...

Tych konkursów jest IMHO więcej

VaGla's picture

Tych konkursów jest IMHO więcej, nie tylko dwa. Myślę, że ja Panu Rafałowi przyznam swój własny tytuł Blogera Roku, za tę "akcję", bo jakoś mi pasuje to jako komentarz zarówno do organizowania konkursów blogerowych, jak i do histerii web-dwa-zerowej, którą wszyscy mamy ostatnio szansę obserwować. Tytuł notatki wybrałem zaś taki, bo przecież nie o treść/jakość strony (bloga) chodzi, a o działanie i motywy "przedsiębiorczego" blogera.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Twój serwis, twoje tytuły

Twój serwis, twoje tytuły :)

Ciekawe jest też

Maltan's picture

tłumaczenie tego człowieka i osoby, która go tam wspiera. Najlepszy tekst, że przecież mógł sobie wejść w link otrzymany sms-em i wtedy dowiedzieć się, o co chodzi. :)

Dla mnie te konkursy, już zwłaszcza pomysły z sms-owymi, to jakaś paranoja. Może w inny sposób bym zagłosował na dany blog - choć i takie atrakcje mnie nie bawią - ale jeszcze żeby wysyłać sms-a.

Poza tym, chyba nie udało się zrezygnować VAT.

Wojciech

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>