Teraz Garda (migawka z Irlandii)

Pozdrowienia dla p. Grzegorza (S.) oraz dla wszystkich Polaków w Iralndii. Dostałem stamtąd kolejny samochodzik. Tym razem to pojazd irlandzkiej Gardy (An Garda Síochána na hÉireann - czyli po ichniemu Obrońcy Pokoju Irlandii). Garda to specyficzna policja, a specyficzna dlatego, że mundurowi funkcjonariusze Gardy są wyposażeni jedynie w drewniane pałki...

Mundurowi funkcjonariusze nie noszą broni palnej, noszą ją jednak detektywi w cywilu.

Przy okazji dostałem od p. Grzegorza link do wiki w serwisie polskidublin.com: Garda Síochána (a mówiąc nawiasem - dowiedziałem się przy okazji, że w Dublinie wydawany jest polskojęzyczny tygodnik "Życie w Irlandii"). Jest też oficjalna strona Gardy: garda.ie. Ten właśnie adres znajduje się na burcie nadesłanego pojazdu:

Samochód Gardy

Formacja Garda Síochána powstała w 1925 roku. Dlaczego umundurowani funkcjonariusze nie noszą broni? Wyjaśnią to chyba słowa Michaela Staines'a, pierwszego komisarza Gardy - "The Garda Síochána will succeed, not by force of arms or numbers, but by their moral authority as servants of the people" ("Obrońcy Pokoju będą działać nie dzięki użyciu siły zbrojnej, ale dzięki sile moralnej, wypełniając swoją służebną rolę wobec ludu" - tak to postanowiłem przetłumaczyć, być może nie dość dokładnie)

Jak nam idzie tak dobrze i postanowiliście Państwo pobawić się wraz ze mną w kolekcjonowanie zdjęć (naprawdę, to nie ja wymyśliłem sobie tę kolekcję!), na których widać odesłania do "rzeczywistości wirtualnej sfery publicznej", to może następnym razem dostane zdjęcie jakiejś śmieciarki z wymalowanym adresem na burcie albo na dachu?

Wcześniejsze migawki:

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>