Jednominutowa, głucha rozmowa terrorystyczna
Jednominutowe połączenie telefoniczne, w którym nie pada ani jedno słowo stała się przyczyną wszczęcia szwajcarskiego postępowania, które związane jest z atakami terrorystycznymi al Kaidy. Śledczy typowali kolejnych członków siatki dzięki numerom karty SIM. Chociaż w omawianym przypadku można było kupić telefon anonimowo, to jednak osoby uznawane przez władze za terrorystów zmieniając telefony korzystali wciąż z tych samych kart SIM.
Gazeta.pl w tekście Karta SIM wsypała członków al Kaidy: "11 kwietnia 2002 r. szwajcarskie służby zarejestrowały połączenie telefoniczne, które trwało minutę i w czasie którego nie padło ani słowo. Pół roku wcześniej al Kaida uderzyła na World Trade Center i Pentagon, Amerykanie wyruszali na wojnę z terroryzmem, a służby państw zachodnich wszędzie szukały śladów al Kaidy. Czujniejsi niż zwykle Szwajcarzy postanowili dmuchać na zimne. Uznali, że głucha "rozmowa" może być sygnałem terrorystów, i wszczęli śledztwo pod kryptonimem "Mont Blanc"". Zgodnie z ustaleniami śledztwa - "głuchy telefon" był sygnałem do zamachu. Dzwoniącym był Christian Ganczarski, urodzony w Gliwicach Niemiec. Tego dnia dokonano zamachu: samobójca wysadził się w synagodze w Tunezji, zabijając 21 osób.
Okazało się, że w rozpracowaniu grupy pomogło zatrzymanie Chaleda Szejka Mohammeda, który odebrał połączenie Ganczarskiego. Przy Szejku zaś znaleziono setki zapisanych numerów telefonów. Śledczy zaś zorientowali się, że wszystkie były przypisane do szwajcarskich kart SIM.
W szwajcarii toczy się proces siedmiu Jemeńczyków, Irakijczyków i Somalijczyków, "którzy od końca lat 90. tworzyli zaplecze logistyczne al Kaidy w Europie".
Podobne doniesienia i komentarze gromadzę w dziale terroryzm niniejszego serwisu.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>