Dwa razy więcej zgłoszeń do CERT

CERT opublikował raport za 2005 rok. Wynika z niego, że odebrał ponad dwukrotnie więcej zgłoszeń o przypadkach naruszających bezpieczeństwo w sieci niż rok wcześniej. A ile takich zgłoszeń nie trafia nigdzie? CERT nie jest też przecież policją. Z raportu dowiadujemy się również, że "działania hakerów są coraz bardziej zaawansowane, a wykorzystywane mechanizmy o wiele bardziej skomplikowane".

W omówieniu raportu na stronie NASK czytam: "Jednym z nowych zjawisk, zaobserwowanych przez zespół w 2005 r. jest widoczna zmiana w wykorzystaniu botnetów, które coraz rzadziej są źródłem ataków DoS i DDoS, za to coraz częściej stają się narzędziem do czerpania nielegalnych zysków, rozsyłania spamu czy przejmowania numerów kart kredytowych i kont bankowych. Spamerzy stosują coraz wymyślniejsze techniki, aby ukryć pochodzenie prawdziwego nadawcy niechcianej korespondencji. Nierzadko powoduje to generowanie fałszywych alarmów (nawet przez doświadczone organizacje antyspamerskie)"

Raport roczny CERT Polska dostępny jest na strnie www.cert.pl (PDF, 13 stron)

CERT (Computer Emergency Response Team) Polska jest zespołem powołanym do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci Internet. CERT Polska działa od 1996 roku (do końca roku 2000 pod nazwą CERT NASK), a od roku 1997 jest członkiem FIRST (Forum of Incidents Response and Security Teams). W ramach tej organizacji współpracuje z podobnymi zespołami na całym świecie. Zespół CERT Polska działa w strukturach Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Działalność zespołu jest finansowana przez NASK.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Dajcie spokój hakerom!

Minder's picture

Znowu po głowie dostają Bogu ducha winni hakerzy. Haker to nie włamywacz! Proszę nie szerzyć kłamliwego wizerunku. To crackerzy się włamują.

To adres do CERT

VaGla's picture

Prosze zwrócić uwagę, że ja relacjonuje to, co w raporcie CERT stoi. Tak więc wszelkie uwagi co do treści raportu proszę kierować do jego autorów. Tak będzie skuteczniej - jak sądze :)
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>