Kazaa pozwana w Australii

W kolejnej odsłonie spektaklu Kazaa, a radzej firma Sharman Networks została pozwana w Australii przez grupę najwiekszych wytwórni muzycznych. Skoro możliwe jest, że jakaś firma może zostać obarczona obowiązkiem blokowania dzieciom dostępu do pornografii (albo sama na siebie nakłada takie zobowiązanie), to firma może również zostać zobligowana do zablokowania dostępu do plików zawierających chronione prawem autorskim utwory muzyczne.

W grupie powodów jest Sony BMG... Na co zwraca uwagę Slashdot: Sony produkuje całkiem fajny mp3 player. No i teraz powstaje zgrzyt, bo żeby z nigo skorzystać, to trzeba sobie hmm... kupić od Sony plik mp3? Twórcy Kazaa konsekwentnie powołują się na to, że nie mogą być odpowiedzialni za to, co robią przy pomocy ich oprogramowania użytkownicy.

[NineMSN]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>