Roving bug w katalogu możliwości

Zdaje się, że FBI zaczyna stosować nowy rodzaj (legalnego) podsłuchu: zdalnie aktywuje mikrofony telefonów komórkowych, by przysłuchiwać się toczonym w pobliżu telefonu rozmowom. Ta technika nazywa się "roving bug" i została zaakceptowana przez amerykański Departament Sprawiedliwości (U.S. Department of Justice) i jej legalność właśnie została potwierdzona przez sędziego dystryktowego.

ZDNet opisuje podsłuch operacyjny, który został zastosowany wobec członków rodziny z Nowego Jorku (nazywając ją rodziną zorganizowanej przestępczości, "organized crime family"). Podsłuchiwano przez telefony należące do Johna Ardito i jego adwokata Petera Peluso. Zdaniem FBI Ardito to jeden z najpotężniejszych mafiosów z rodziny Genovese.

Technika "roving bug" została zaś opisana w opinii wydanej w sprawie UNITED STATES of America v. John TOMERO. Sędzia dystryktowy uznał, że sposób prowadzenia podsłuchu był zgodny z prawem, gdyż prawo federalne dotyczące podsłuchu dopuszcza nasłuch również rozmów prowadzonych w okolicy telefonu komórkowego podejrzanego.

W materiale ZDNet podlinkowano do § 2518. Procedure for interception of wire, oral, or electronic communications (to jest Tytuł 18, część I, rozdział 119 U.S. Code).

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>