Reprezentacja polityczna geeków?

Wybory do Kongresu USA we wtorek (7 listopada). W niniejszym serwisie nie zajmuję się polityką, ale trafiłem na interesujący tekst i pomyślałem, że warto się do niego odnieść. Chodzi o to, że w USA na standardy webowe przy tworzeniu własnych internetowych zasobów zwracają uwagę głównie kandydaci Libertarian. Nie odnoszą oni sukcesów wyborczych, gdyż główna walka toczy się między Republikanami i Demokratami, ale uważam, że to interesujące. Czy jest jakaś siła polityczna, która byłaby reprezentantem geeków w Polsce?

Wiadomosci24.pl: "Spośród zarejestrowanych w jednej z dwóch głównych partii wyborców, 52 procent zapowiada, że będzie głosować na Demokratów, natomiast 33 procent deklaruje poparcie dla Republikanów - wynika z sondażu "New York Timesa" i telewizji CBS News. Reszta nie jest jeszcze zdecydowana jak będzie głosować. Z wyborców niezależnych, 50 procent zapowiada głosowanie na Demokratów i tylko 23 procent na Republikanów; pozostali się jeszcze nie zdecydowali". To tekst, który wczoraj opublikowała Polska Agencja Prasowa. To obrazuje sposób w jaki dziś kształtują się główne siły polityczne w USA. Więcej będzie można pewnie powiedzieć po zakończeniu wyborów.

CNet w tekście On Web standards, Libertarian candidates win relacjonuje: The Libertarian Party nie odnosi większych sukcesów wyborczych: W czasie wyborów prezydenckich w 2004 roku uzyskali 353,265 głosów, w Kongresie nie mają reprezentantów, ale badanie CNET News.com wykazuje, iż serwisy internetowe kandydatów Libertarian są najlepiej przygotowane jeśli chodzi o zasady dobrej roboty webmasterskiej, lepiej niż inne przechodzą przez testy walidacji poprawności kodu semantycznego W3C. Chodzi o to, że przebadano tysiąc witryn biorących udział w kampanii wyborczej. Tylko 35 z tych witryn przeszło przez test walidacji, a siedem z nich związane było z Libertarianami.

CNet pisze: "Call the Libertarians the political party of geeks, for geeks" - czyli: nazywajcie Libertarian partią polityczną geeków, działających dla geeków.

Wikipedia o Geekach:

Geek (z ang. dziwak/świr/nudziarz) to człowiek, który dąży do pogłębiania swojej wiedzy i umiejętności w jakiejś dziedzinie w stopniu daleko wykraczającym poza zwykłe hobby. Pochodzi z amerykańskiego slangu młodzieżowego, gdzie jest obraźliwym określeniem mola książkowego i kujona, lecz często też bywa określeniem pozytywnym dla osoby o szczególnie ukierunkowanych zainteresowaniach i wysokiej inteligencji. W Polsce przyjęło się to drugie znaczenie, gdyż jest ono używane prawie wyłącznie przez samych geeków na określenie osób ze swojego środowiska.

Chciałoby się powiedzieć za Kartezjuszem: "dubito ergo sum, vel quod idem est: cogito ergo sum"

Wikipedia o Libertarianiźmie:

Libertarianizm (zwany także libertaryzmem) jest stylem politycznego myślenia postulującym nieograniczoną swobodę dysponowania własną osobą i własnością, o ile tylko postępowanie to nie ogranicza swobody dysponowania swoją osobą i własnością komuś innemu (wedle zasady: wolność twojej pięści musi być ograniczona bliskością mojego nosa).

Jeśli chodzi o polską scenę polityczną, to chyba żadna partia nie adresuje swojego przekazu do geeków. Być może chodzi o to, że tego typu osoby są nielicznym elektoratem i nie warto bazować na nim w drodze do przejęcia władzy (a to jest podstawowy cel partii politycznych)...

W ramach polskich środowisk libertariańskich (o ile mogę się zorientować) pojawia się dyskusja dotycząca „własności intelektualnej”. Na ile jest ona zbliżona do własności rzeczy i jak pogodzić poglądy postulujące demontaż instytucji państwowych z zagwarantowaniem dostępu do dóbr kultury?

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Platforma Janusza Koriwn Mikke

Wydaje mi się, że Platforma Janusza Koriwn Mikke głosiła bardzo podobne postulaty. W skrócie, żeby rząd odwalił się od obywateli a obywatele sobie poradzą.

Jeśli nawet...

VaGla's picture

Jeśli nawet tak głosi, to z punktu widzenia tematyki poruszanej w niniejszym serwisem bardziej dla mnie interesującą kwestią jest to, jak ta partia (grupa? frakcja? stronnictwo?) odnosi się do problemów rozwoju społeczeństwa informacyjnego? Czy uwzględnia standardy komunikacji elektronicznej? Ja tu widzę Result: Failed validation, 125 errors.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Nie wiem czy Pan zauważył,

Nie wiem czy Pan zauważył, że nie napisano - wszystkie strony przechodzą - tylko, że lepiej niż inne ;). Było ich poza tym tylko siedem. A mi chodziło bardziej o to:

"Libertarianizm (zwany także libertaryzmem) jest stylem politycznego myślenia postulującym nieograniczoną swobodę dysponowania własną osobą i własnością, o ile tylko postępowanie to nie ogranicza swobody dysponowania swoją osobą i własnością komuś innemu (wedle zasady: wolność twojej pięści musi być ograniczona bliskością mojego nosa).

Poza tym ta partia też nie odniosła sukcesu. ;)

Jeszcze na jedną rzecz

Jeszcze na jedną rzecz chciałbym zwrócić uwagę 35 witryn z 1000 to jest 3,5%. To dopiero świadczy jak wogóle politycy przejmują się standardami webbowymi.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>