System pomocy Polakom za granicą

Rzecznik Praw Obywatelskich planuje stworzenie systemu, który służył będzie pomocy Polakom przebywającym za granicą. Podczas dzisiejszej, krótkiej rozmowy z dr Kochanowskim dowiedziałem się, że chodzi o system informatyczny. Ale to tylko jeden z elementów pomocy.

Na stronie RPO dostępne jest Kalendarium działań dr Janusza Kochanowskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich na rzecz Polaków pracujących za granicą. Tworzenie systemu obejmować będzie powołanie "oficerów łącznikowych" przy odpowiednikach ministerstw pracy w krajach, w których występują duże skupiska pracujących Polaków, w ten sposób - koordynowanie opieki konsularnej dla naszych rodaków. Mowa jest też o funduszu, z którego rodacy otrzymywaliby bony na opłacanie niezbędnych porad prawnych (bon miałby wartość 80% usługi, zaś 20% usługi pokrywaliby sami zainteresowani).

Jak rozumiem - system informatyczny (RPO rozmawiał już na ten temat z z prof. Leną Kolarską-Bobińską, Dyrektorem Instytutu Spraw Publicznych) mógłby działać w ramach witryny Rzecznika, a chodzi głównie o zasilenie tej witryny informacjami przydatnymi dla Polaków w różnych sytuacjach (pamiętamy: obozy pracy we Włoszech, problem podwójnego opodatkowania osób pracujących w Wielkiej Brytanii, etc...).

Tymczasem prace nad nową witryną Rzecznika Praw Obywatelskich trwają nadal (por. Testowa strona Rzecznika Praw Obywatelskich). Tu jest o tyle kłopot, że Biuro Rzecznika korzysta z zewnętrznego hostingu, a prace nad witryną realizowane są siłami własnymi (miałem okazję rozmawiać na temat witryny Rzecznika z pracownikami jego Biura).

Jeśli mówimy o systemie udostępniania informacji ważnych dla "naszych za granicą", to - gdybym miał coś sugerować - skoncentrowałbym się na opracowaniu struktury potrzebnych informacji, zlecił ich opracowanie (ważna jest dobrze opracowana, użyteczna treść), a jeśli chodzi o „silnik” - całość postawił po prostu na Drupalu. Do tego trzeba by jeszcze dodać mechanizmy zarządzania prawami do konsultacji (tak rozumiem tę koncepcję porad i bonów), a to by się dało załatwić - jak sądzę - modułem takim, jak CiviCRM. Jeśli pozwala on zarządzać relacjami członkowskimi w sporej organizacji pozarządowej - po drobnej przeróbce może też służyć do obsługi pomocy, o którą chodzi (?).

Dr Kochanowski udawał się dziś do Londynu, by rozmawiać tam m.in. z przedstawicielami środowiska Polaków, konsulami i przedstawicielami brytyjskiej administracji. Będzie jednak jeszcze szansa na to, by przedstawić mu pomysły na internetowe wsparcie takiej pomocy. Uważam, że nie trzeba dużych nakładów finansowych, by przygotować funkcjonalny front end internetowy. Oczywiście, mam tego świadomość, za internetową witryną musi istnieć jeszcze "system" (niekoniecznie informatyczny, ale taki również), za pomocą którego wsparcie trafiałaby do potrzebujących (zarządzanie relacjami, uprawnieniami, monitoring, etc...).

Ciekawy jestem, co sądzą na ten temat czytelnicy? Macie Państwo jakieś sugestie?

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Pomoc Polakom za granicą

Bardzo dobrym rozwiązaniem było by stworzyć system informacyjny dla naszych rodaków, dotrzeć do nich drogą medialną. Stworzyć radiowy serwis informacyjny. Informować o nowych miejscach pracy w kraju (co jest rzeczą bardzo ważną itp.) Jakoś ich wspierać i udowodnic, że są Ojczyźnie potrzebni. Proponuję wykorzystać do tego celu średniofalowy nadajnik znajdujący się w Koszęcinie (jest to urządzenie o europejskim zasięgu w swym działaniu z dobrą jakością sygnału). Aż się prosi o uruchomienie. Jako jedyne państwo w Europie nie istniejemy na falach średnich. Myślę, że w tym całym systemie pomocy można by go wykorzystać. Biorąc pod uwagę dalszą emigrację i późniejsze jej skutki, sfinansowanie takiego przedsięwzięcia, na pewno zaowocuje w przyszłości!!!

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>