Energiczny regulator

Kolejna porcja komentarzy i odnośników w interesującej rozgrywce toczącej się na polskim, regulowanym rynku telekomunikacyjnym. TPSA zapowiada odwołania od niedawnych decyzji. Prezes UKE komentuje, że sama by tak zrobiła na miejscu TPSA, ale urząd jest dobrze przygotowany na bitwę prawną. Regulacja rynku telekomunikacyjnego to nie to samo co projektowanie ustaw takich jak Prawo telekomunikacyjne. Tu trzeba znać analizy rynku, oferty przedsiębiorców, ramy prawne, mieć jakąś strategię regulacyjna…

Jak się wydaje strategia regulacyjna Prezesa UKE jest zbieżna z postulatami wygłoszonymi podczas niedawnego exposé. Premier Kaczyński powiedział m.in.: "Trzeba zdecydowanie od tego odchodzić, trzeba zdecydowanie obniżyć koszt połączeń telefonicznych i internetowych, trzeba, by Polska była bliżej świata, bo to jest metoda bycia bliżej świata."

Puls Binzesu: "Tak energicznego regulatora rynku telekomunikacyjnego nie było w Polsce nigdy — Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) wydał ostatnio wiele decyzji mających doprowadzić do liberalizacji rynku i — zgodnie z deklaracjami regulatora — umożliwić Polakom docelowo zaoszczędzenie 3-4 mld zł na połączeniach". W tym tekście m.in wypowiedź prezesa TP, Marka Józefiaka: "UKE próbuje w nieuzasadniony sposób rozszerzać swoje uprawnienia poza ustawową delegację".

Blog O telekomunikacji w IV RP ;-): "Od dwóch dni na wielu płaszczyznach toczy się bój o abonament hurtowy - WLR. W sprawie tej głos zabraly już nieomal wszystkie zainteresowane strony - Tele2, Telekomunikacja Polska i UKE. Brakuje chyba tylko głosu dwóch grup - tych, którzy będą chcieli skorzystać z usług nowego operatora i tych, którzy za żadne skarby zrobić tego nie chcą"

Telepolis w jednym ze swoich wcześniejszych artykułów próbuje odpowiedzieć na pytanie Czego pragną klienci, a co dają im operatorzy: "W Polsce usługi telekomunikacyjne są drogie. Podkreślają to zarówno przedstawiciele naszych władz (choćby Anna Streżyńska, prezes UKE), jak i unijnych (komisarz Viviane Reding, zajmująca się społeczeństwem informacyjnym). No a przede wszystkim klienci. Mimo, że usługi te są wciąż drogie, to jednak systematycznie tanieją, dzięki czemu pozwolić sobie może na nie coraz więcej Polaków. Nie jest to, jak na razie, spory odsetek, a raczej plasujący nas w ogonie państw Unii. Czym jednak, poza ceną, kierują się wybierający usługi konkretnego operatora?"

Na stronach Urzędu Komunikacji Elektronicznej udostępniono Raport o zadaniach zrealizowanych w okresie od 14 stycznia do 13 lipca 2006 r. oraz planowanych do wykonania w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, a także o zmianach strukturalnych w Urzędzie, przedstawiony podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Infrastruktury w dniu 13 lipca 2006 r. (PDF)

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>