Programowa kontrola tempa pracy wiceministrów

W kancelarii premiera powstaje specjalny program komputerowy do kontrolowania tempa pracy wiceministrów. Dzięki niemu premier i ministrowie będą mogli monitorować, na jakim etapie są prace nad ustawą, kto jest za ten etap odpowiedzialny, czy prace są realizowane w terminie. Za ten obszar pracy odpowiada minister Przemysław Gosiewski - nowy szef komitetu stałego Rady Ministrów.

Gazeta.pl: "Jednak według sekretarza generalnego PO Grzegorza Schetyny pilnowanie wiceministrów nie wystarczy: - Min. Gosiewski nie ma pojęcia, jak pracuje centrum legislacyjne, jak powstają ustawy, jak to funkcjonuje na poziomie ministerstw. Rząd Marcinkiewicza zrealizował tylko 35 proc. planów, bo większość zapowiadanych projektów ustaw to były tylko tytuły - mówi Schetyna. - W ministerstwach nie było fachowców, którzy potrafiliby napisać ustawy. To się nie zmieniło. Zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego są nierealne. Na konferencji przed końcem roku przypomnimy te 200 ustaw i rozporządzeń" (tyle do końca roku ustaw i rozporządzeń chce przyjąć w tym roku rząd).

Hmm... Czytelnicy Gazety nieśmiało pod tekstem sugerują, że może lepiej zamiast tempa warto pilnować jakości ustaw... Ja niedawno szukałem stron internetowych Komitetu Rady Ministrów. Biuletyn Informacji Publicznej Rady Ministrów metaforycznie mnie wyśmiał pokazując informacje o moich prawach do informacji zamiast poszukiwanych informacji... W sąsiednim wątku informowałem o znowelizowanej właśnie ustawie o ogłaszaniu aktów normatywnych. Być może w tym roku będzie takich jeszcze 200.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>