Paszporty biometryczne w Polsce

"...Z mojego punktu widzenia sprawa paszportów biometrycznych to przede wszystkim reorganizacja struktur administracyjnych. Tu się zmieni najwięcej. Będą oczywiście obowiązywać dotychczasowe paszporty, tyle że po 28 sierpnia 2006 r. każdy wnioskujący dostanie paszport biometryczny, czyli zawierający zeskanowane zdjęcie twarzy umieszczone w chipie. Za dwa lata dojdzie obraz tęczówki oka i odcisk palca. W każdym razie trzeba zrobić centralną bazę paszportów biometrycznych, ustalić, za jaką cenę PWPW będzie je produkowała i... wyjaśnić, czy samorząd wojewódzki może finansować utrzymanie punktów przyjmowania wniosków..."

- Piotr Piętak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, w wywiadzie dla Computerworlda (15 maja)

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

możliwości wykorzystania danych zawartych w paszporcie biometr

Nie jest zrozumiałe w poczynaniach autorów paszportów biometrycznych oraz instytucji wydających fundusze na ten cel nie ujęcie podstawowych informacji identyfikujacych daną osobę tzn. kodu genetycznego danej osoby,
Przecież wszyscy potencjalni przestępcy w chwili obecnej się charakteryzują. Również znalezione gdześ zwłoki osób z czasem zmieniają wygląd. Jakie wobec tego będą możliwości wykorzystania tych danych które są umieszczone w tych paszportach?
czytelnik

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>