Problemy separatystów z infrastrukturą informacyjną

Kaukaz center na serwerach litewskichMam zbyt mało informacji, aby oceniać to doniesienie, w każdym razie szwedzka prokuratura zarekwirowała serwery firmy hostującej czeczeńską agencję informacyjną. Mówi się o terroryzmie, a raczej o "gloryfikowaniu zamachów"... Reuters pisze o czecześnkich separatystach. Agencja wykorzystuje teraz litewskie servery.

Rzeczpospolita: "Szwedzki prokurator generalny zarekwirował dwa serwery należące do firmy, która administrowała stroną internetową czeczeńskich separatystów www.kavkazcenter.com. Istniało bowiem podejrzenie, że zawiera ona treści "podżegające do działań terrorystycznych". Według prokuratora gloryfikowano tam zeszłoroczny zamach w mieście Nalczyk w rosyjskiej Republice Kabardyno-Bałkarii, w którym zginęło 136 osób". A chodzi o wywiad z

W 2004 roku przeniesiono serwery z Finlandii do Szwecji (w Finlandii również hostująca firma była przedmiotem zainteresowania tajnych służb). Stało się to po opublikowaniu tam listu od Szamila Basajewa, biorącym na siebie odpowiedzialność za losy zakładników w Biesłanie.

Cytowany przez Rzepe Mikael Storsjö - właściciel serwerów - twierdzi, że "zdjąłby kontrowersyjny materiał", gdyby się do niego władze zwróciły, jednak władze nie poinformowały go o fakcie zabezpieczenia maszyn. Co może i nie jest dziwne - organy ścigania nie koniecznie uprzedzają "obiekty swojego zainteresowania".

W notatce Reutersa stwierdzają, że strona jest jedną z głównych form komunikacji czeczeńskich bojowników ze światem.

Jak mam ich określić, skoro nie jestem znawcą polityki czeczeńskiej i nie wiem czy są czy nie są terrorystami, chociaż dociera do mnie, że organizują zamachy bombowe? Zawsze w takich razach przypomina mi się polska historia i Kedyw, czyli Kierownictwo Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej; Wiem że za terrorystów uważa ich Rosja i to ambasada tego kraju ostro interweniowała w Szwecji.

screenshot stron serwowanych z litewskich maszyn

Serwis dostępny jest obecnie przez serwery litewskie, pod domeną www.kavkazcenter.net. Normalna witryna informacyjna, na której publikuje się newsy o tym, że w wyniku amerykańskiego nalotu i bombardowania zginęli cywile w Iraku, że wojna w Afganistanie przynosi Rosji wiele strat i mimo nieskuteczności działań Kreml je kontynuuje….

Przpustowość łącza ma krytyczne znaczenie przy sporej oglądalności. To nie jest pomijalna sprawa...

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>