Zabiorą ulgi podatkowe

O podatkach związanych z korzystaniem z internetu zawsze głośno, a to za sprawą polityków, którzy na internautach czasem starają się zdobyć jakiś kapitał polityczny. Czasem przedobrzą - jak to im się udało, kiedy zamiast zerowej stawki przeforsowali zwolnienie. Dziś planuje się zlikwidowanie ulgi na dostęp do internetu.

O sprawie pisze Gazeta Wyborcza: "Największą stratą byłaby dla podatników likwidacja ulgi za wydatki na dostęp do internetu. Obowiązuje od początku zeszłego roku. Miała stanowić rekompensatę za podwyżkę VAT-u na internet do 22 proc. Dzięki niej w 2005 i 2006 r. można odpisać od dochodu do 760 zł rocznie. Z ulgi może skorzystać jednocześnie nawet kilku członków rodziny, jeśli wszyscy są podatnikami, a ich nazwiska widnieją na fakturze. Pojedynczemu podatnikowi ulga może dać od przeszło 100 do blisko 300 zł oszczędności rocznie".

Ministerstwo finansów pracuje nad zmianami w ustawach podatkowych, ale na razie nie wiadomo jaka jest przyczyna propozycji zlikwidowania ulgi internetowej.

Internet to chwytliwy publicznie temat. Rośnie rzesza internatów, więc wszystko co ich dotyczy nagle staje się sprawą publiczną, a że sami zainteresowani stają się niejako „nadawcami społecznymi” informującymi innych o swoim zadowoleniu lub zaniepokojeniu – to tanim kosztem można zbić kapitał polityczny manipulując przy sprawach internetowych. Wszystko się zaczęło od stawek VAT na dostęp do Sieci. Ktoś chciał by dostęp do Internetu był tańszy, zatem zaproponował preferencyjne warunki dotyczące tego podatku (wbrew głosom płynącym z różnych środowisk internetowo informatycznych, które wskazywały, że to niedobry pomysł. Tak czy inaczej trzeba odnotować, że telekomunikacyjnych Uni Europejskiej, w VI dyrektywie Rady UE nr 77/388/EWG z 17 maja 1977 r., która weszła w życie 1 stycznia 1980 r., dokonano określenia zasad kształtowania jednolitej podstawy opodatkowania podatkiem od wartości dodanej (VAT). Załącznik "H" do ww. dyrektywy określa szczegółową listę towarów i usług, w przypadku których kraje członkowskie UE mogą stosować preferencyjne stawki podatku VAT. Na liście tej nie wymieniono ani usług telekomunikacyjnych, ani usług dostępu do Internetu. Komisja pogroziła Polsce palcem i ci sami posłowie, którzy głośno domagali się ulgi na kolejnych posiedzeniach komisji już wiedzieli o stanowisku Komisji Europejskiej i tonowali swoje stanowisko. Receptą na zachowanie twarzy były ulgi podatku dochodowego na dostęp do internetu, które mogliby zastosować zwykli śmiertelnicy. Takie ulgi wprowadzono. I właśnie o tych ulgach pisze dziś Gazeta Wyborcza.

Doniesień na podobny temat można szukać w dziale "podatki" nieniejszego serwisu.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Ulga nie zostanie jednak zniesiona

VaGla's picture

W Onecie pojawiła się właśnie informacja: "Minister finansów Zyta Gilowska poinformowała, że ulga internetowa nie zostanie zniesiona". Ponoć Pani Minister odniosła się w ten sposób do komentowanego tekstu Gazety Wyborczej.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>