Jest konwencja ONZ w sprawie handlu elektronicznego UNCITRAL

UNCITRALZgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło w dniu 23 listopada 2005 roku nową konwencję dotyczącą handlu elektronicznego (Convention on the Use of Electronic Communications in International Contracting). Konwencja została przygotowana w ramach prac Grupy roboczej ds handlu elektronicznego Komisji ONZ ds Międzynarodowego Prawa Handlowego (United Nations Commission on International Trade Law - UNCITRAL)

Zastanawiam się dlaczego nikt mi do tej pory nie zwrócił uwagi na ten fakt? Cztery miesiące od przyjęcia Konwencji a dopiero dziś dr Przemysław Polański dzwoni i mówi, że przeoczyłem fakt przyjęcia tak ważnej konwencji. W takim razie szybko poprawiam zaniedbanie. Niebawem w serwisie pojawi się bardziej szczegółowe omówienie Konwencji.

Okazuje się, że w polskich mediach temat zupełnie nie był poruszony Treści Konwencji w j. polskim nie ma co szukać na stornach Ośrodka informacji ONZ w Warszawie, gdyż to jest zagadnienie "poboczne" w stosunku do głównego nurtu działań ONZ. Wiem, bo zadzwoniłem, ale nie ma się co dziwić, że ośrodek ONZ nie jest w stanie opracować wszelkich dokumentów po polsku, bo tam jedynie dwie dziewczyny pracują, więc zupełnie się nie czepiam (a wręcz dziękuje za przesympatyczną rozmowę i wskazówki dotyczące tego gdzie szukać). Mam zaś już sygnał, że pojawi się niebawem na łamach tego serwisu pewna propozycja tłumaczenia. Ale jak się pojawi, to dam znać dopiero (mam nadzieję - niedługo).

Jak zacząłem szukać tekstu konwencji, to się okazało, że 27 lutego podpisała go już Republika Centralnej Afryki. Czemu się dziwić, skoro Konwencja jest otwarta do podpisu od 16 stycznia 2006 (i będzie tak do 16 stycznia 2008). Aby Konwencja weszła w życie wystarczy, że trzy kraje podpiszą, ratyfikują czy w inny sposób przyjmą Konwencję, a oczekuje się, że nastąpi to już w czasie 39 sesji UNCITRAL, która będzie miała miejsce w Nowym Jorku (sesja będzie trwała od 19 czerwca do 7 lipca 2006 roku).

Wszelkie informacje o Konwencji znajdą Państwo na stronie UNCITRAL. W tym tekst konwencji w języku angielskim (PDF). Jest tam również Komunikat prasowy: GENERAL ASSEMBLY ADOPTS NEW CONVENTION ON USE OF ELECTRONIC COMMUNICATIONS IN INTERNATIONAL CONTRACTING.

Podstawowa konwencja dotycząca handlu elektronicznego, a ja to przeoczyłem.... Co gorsza – nikt mi nie zwrócił wcześniej na to uwagi! To, co to jest z Wami za współpraca? Hmmm?

A oto co udało mi się wygrzebać na temat aktualnej sytuacji związanej z tą Konwencją: Komisja Europejska uważa, że w przypadku materii regulowanej przez Konwencję w grę wchodzą mieszane lub wyłączne kompetencje wspólnotowe. Dlatego sprawa trafiła do CDC QG (unijny komitet ds prawa cywilnego kwestie ogólne – co się zdaje się przekłada na rozwinięcie committee droit civil question general, ale nie dam sobie ręki uciąć). Jeśli chodzi o Polskę - uczestnictwem w tym komitecie zajmuje się Ministerstwo Sprawiedliwości. Sprawa jest skomplikowana, gdyż miedzy krajami członkowskimi (membership countries), a więc niejako wewnątrz Unii wiąże nas acquis (całokształt dorobku prawnego Wspólnoty Europejskiej). Wszystko zatem wskazuje, że wewnątrz UE Konwencja będzie wyłączona (na końcu Konwencji znajduje się klauzula, która pozwala regionalnym organizacjom integracji polityczno-gospodarczej wyłączyć jej działanie w ich wnętrzu - i tak prawdopodobnie będzie w przypadku UE). W efekcie Konwencja ta będzie miała duże znaczenie na styku z innymi państwami (np. Chiny, USA, etc.). Sama zaś Unia Europejska zastanawia się właśnie czy przystąpi do Konwencji jako strona, czy też udzieli krajom członkowskim pełnomocnictwa do jej podpisania...

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Konwencja UNCITRAL z 2005 r.

Piotrze, artykułów o pracach nad konwencją było już kilka. Warto choćby wspomnieć monografię W. J. Kocota oraz artykuł, który popełnilismy z Darkiem Szostkiem w Rzepie "Bez uściśnięcia dłoni, konwencja o elektronicznym zawieraniu umów". Wspomniałem o konwencji również w "Deliktach internetowych w ppm" w ramach koncepcji autonomicznego prawa internetu. Zgadzam się jednak, że jak na znaczenie tego aktu prawnego brakuje szerszego omówienia w polskiej literaturze. Pamiętam też z obrad UNCITRAL w 2001 r. jak przewodniczący stanowczo odżegnywał się od możliwości przygotowania konwencji. Twierdził, że możliwe są tylko ustawy modelowe. tymczasem minęło kilka lat i okazało się, że jednak konwencję można przygotować. Tak naprawdę powtarza ona jednak ustawę modelową o handlu elektronicznym z 1996 r. (zob. tłum. W. Kocota z 1998 r.) oraz konwencję wiedeńską o międzynarodowej sprzedaży towarów. O konwencji z 2005 r. mówiłem w czerwcu na VI konferencji UNIZETO w Międzyzdrojach o E-podpisie. Przemysław Gamdzyk z Polityki stwierdził wtedy, że jest spór kompetencyjny czy konwencję ma zawierać UE, czy same państwa członkowskie. Głupia sprawia, a znacznie opóźnia wejście w życie pozytecznej konwencji.

WE

Oczywiscie spor czy WE (a nie UE) czy Panstwa Czlownkowskie :) Ale jestem czepialski :)

Wiewior

PS. Marku, szukam namiarow na Ciebie, ktore pozwolilyby podeslac Ci "istotna przesylke". Poslij mi je prosze na wiewiorowscy [at] o2.pl

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>