FLOSS w Nowej Zelandii

State Services Commission (SSC - komisja z Nowej Zelandii) przygotowała analizę mającą na celu pomoc agencjom rządowym ocenić "ryzyko prawne" wykorzystania otwartego oprogramowania. Analiza ta zawiera podstawowe informacje na temat otwartego i wolnego oprogramowania oraz rady dla przedstawicieli agencji rządowych chcących wykorzystać FLOSS w swojej organizacji. Trzeba zwracać uwagę na zapisy licencji...

Analiza dostępna jest na stronach e.govt.nz pod tytułem Guide to Legal Issues in Using Open Source Software (i w wersji PDF - 153KB)

Komentarz w serwisie 7thGuard.net.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

ryzyko prawne?

ksiewi's picture

Artykuł na Groklaw kwestionuje niezależność kancelarii prawniczej, która przygotowała raport.

Osobiście oceniam go jako ogólnie merytorycznie poprawny, być może będę miał jakieś zastrzeżenia po jego dogłębnej lekturze.

Na tym ogólnym poziomie zastanawia mnie jednak ujęcie korzystania z otwartego oprogramowania jako "prawnie ryzykownego" i poszukiwanie środków zminimalizowania tego ryzyka. Przypominam, że raport dotyczy wykorzystania oprogramowania przez instytucje publiczne, a ewentualnym ryzykiem miała by być konieczność zastosowania się do klauzul "copyleft", czyli między innymi zezwolenia na modyfikacje i rozpowszechnianie nabywanego oprogramowania (i jego - powiedzmy ogólnie - opracowań).

Nie nazwałbym tego ryzykiem, zwłaszcza dla instytucji publicznych, które przecież nie są w najmniejszym stopniu zainteresowane utrudnianiem działania konkurencji na rynku oprogramowania. Fakt, że rozmaite przedsiębiorstwa będą mogły budować własne rozwiązania na bazie oprogramowania zamówionego przez państwo nie jest wobec tego ryzykiem, a szansą. Wręcz, nabycie oprogramowania na otwartej licencji umożliwi egzekucję obowiązku udostępnienia kodów źródłowych, który może niekiedy spoczywać na administracji publicznej (na swoim blogu pisałem np. o sprawie oprogramowania alkomatów), a którego wypełnienie jest niemożliwe w przypadku nabywania oprogramowania własnościowego. W tym kontekście to właśnie nabycie oprogramowania na zamkniętej licencji stanowi ryzyko dla instytucji publicznych.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>