Dwuletnia retencja czeka na Prezydenta

Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy Prawo telekomunikacyjne, w tym rezygnację z wydania stosownego rozporządzenia przez ministra, w którym określiłby zasady i tryb przechowywania danych. Operatorzy telekomunikacyjni będą mieli po prostu obowiązek "dołożenia szczególnej staranności" w celu ochrony bezpieczeństwa i poufności tych danych.

Więcej o przechowywaniu danych transmisyjnych w telekomunikacji w dziale retencja danych.

Odnośnie zniknięcia delegacji ustawowej dla ministra można też przeczytać w serwisie Gazeta.pl: "W ten sposób zniknął zapis, zgodnie z którym minister transportu i budownictwa miał określić w rozporządzeniu zasady i tryb przechowywania danych. - To wymagałoby gruntownego pochylenia się przez urzędników nad tą materią, ale PiS uznał, że nie ma na to czasu. Ostateczny zapis może doprowadzić do konfliktów między operatorami a służbami, bo określenie "dołożenie szczególnej staranności" nie jest specjalnie precyzyjne - powiedział nam Piotr Rutkowski, niezależny konsultant na rynku telekomunikacyjnym".

Jeszcze podpis Prezydenta i z dotychczasowy 12 miesięcy przechowywania danych będziemy mieli okres dwuletni.

To nie koniec nowelizacji prawa telekomunikacyjnego. Obecnie w ministerstwie trwa "przegląd" tego prawa. Możemy się spodziewać, że niebawem będą nas czekały kolejne nowelizacje.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>