Nowy ład medialny czeka na podpis Prezydenta

tablica Kancelarii Prezydenta RPSejm przyjął ustawę o przekształceniach i zmianach w podziale zadań i kompetencji organów państwowych, właściwych w sprawach łączności, radiofonii i telewizji. Po dyskusji w Senacie i zaproponowanych tam poprawkach Sejm przyjął je, gdyż miały "głównie" charakter legislacyjny. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

Cóż tu jeszcze dodać do wcześniejszych moich relacji z procesu legislacyjnego? Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji będzie miała pięciu członków, zyskała nową kompetencję w zakresie inicjowanie działań w zakresie ochrony etyki dziennikarskiej (dziwny sposób na likwidację Rady - dodawanie kompetencji). Jest też spór o rekoncesjonowanie nadawców społecznych. Kadencja obecnej KRRiT zakończy się z dniem ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw. Prezydent ma tę ustawę podpisać jeszcze w tym roku (dziś jest 29 grudnia). Zlikwidowany zostanie Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty, powstanie Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także Platforma Obywatelska chcą zaskarżyć niektóre zapisy ustawy do Trybunału Konstytucyjnego (chodzi o rekoncesję nadawców społecznych i tą nieszczęsną etykę dziennikarską). Jeszcze Szefowa KRRiT Danuta Waniek zwróciła się do Rzecznika Praw Obywatelskich (nota bene nie wybrano wczoraj nowego RPO) również z prośba o zaskarżenie przez niego ustawy ze względu na błyskawiczny tryb jej uchwalenia.

Więcej na stronie Sejmu poświęconej procesowi legislacyjnemu w sprawie tej ustawy, oraz w specjalnej części niniejszego serwisu zatytułowanej media.

Zupełnie na marginesie powyższego newsa powiem, że gdy chciałem zrobić zdjęcie wykorzystane w tym doniesieniu, czyli zdjęcie tablicy Kancelarii Prezydenta RP, to musiałem się wylegitymować i zostałem "spisany" przez bardzo sympatycznego pana w mundurze :)

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>