USA: prace nad prawem antyterrorystycznym

W zeszły piątek amerykański Senat nie zgodził się na nowelizację amerykańskiej ustawy USA Patriot Act, gdyż uznał, że projekt proponowanych zmian dokonuje zbyt wielkiej inwazji w sferę prywatności oraz wolności amerykańskich obywateli.

O sprawie informuje CNN. Upraszczając nieco zagadnienie można powiedzieć, że inicjatorzy chcieli przedłużyć działanie ustawy, a także zwiększyć uprawnienia służb specjalnych tak, by mogły one wykorzystywać technologie informatyczne do podsłuchiwania komunikacji elektronicznej (a także - by za pomocą tych technik mogli monitorować inną aktywność obywateli). Jeśli kompromis nie zostanie uzgodniony - w dniu 31 grudnia służby stracą niektóre uprawnienia wynikające z ustawy. CNN w innym swoim tekście przedstawia te uprawnienia.

O amerykańskich pracach legislacyjnych pisze również The New York Times.

W Innym tekście The New York Times przedstawia informacje na temat tego, że 15 miesięcy po ataku na WTC prezydent Bush potajemnie upoważnił Narodową Agencję Bezpieczeństwa (NSA - National Security Agency) do dokonywania przeszukań oraz stosowania podsłuchów w celu wykrywania działalności terrorystycznej, ale bez wymaganych przez prawo decyzji sądów. Na podstawie zarządzenia Prezydenta z 2002 roku służby specjalne monitorowały (nadal to robią) międzynarodową komunikację telefoniczną oraz elektroniczną (w tym dokonywaną pocztą elektroniczną) obywateli USA. W tym przypadku chodzi o to, że agencja NSA została powołana do monitorowania komunikacji poza granicami USA. Rozszerzenie jej uprawnień na komunikację wewnątrz krajową narusza gwarantowane przez amerykańską Konstytucję prawa obywateli tego kraju.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>