USA: prace nad prawem antyterrorystycznym
W zeszły piątek amerykański Senat nie zgodził się na nowelizację amerykańskiej ustawy USA Patriot Act, gdyż uznał, że projekt proponowanych zmian dokonuje zbyt wielkiej inwazji w sferę prywatności oraz wolności amerykańskich obywateli.
O sprawie informuje CNN. Upraszczając nieco zagadnienie można powiedzieć, że inicjatorzy chcieli przedłużyć działanie ustawy, a także zwiększyć uprawnienia służb specjalnych tak, by mogły one wykorzystywać technologie informatyczne do podsłuchiwania komunikacji elektronicznej (a także - by za pomocą tych technik mogli monitorować inną aktywność obywateli). Jeśli kompromis nie zostanie uzgodniony - w dniu 31 grudnia służby stracą niektóre uprawnienia wynikające z ustawy. CNN w innym swoim tekście przedstawia te uprawnienia.
O amerykańskich pracach legislacyjnych pisze również The New York Times.
W Innym tekście The New York Times przedstawia informacje na temat tego, że 15 miesięcy po ataku na WTC prezydent Bush potajemnie upoważnił Narodową Agencję Bezpieczeństwa (NSA - National Security Agency) do dokonywania przeszukań oraz stosowania podsłuchów w celu wykrywania działalności terrorystycznej, ale bez wymaganych przez prawo decyzji sądów. Na podstawie zarządzenia Prezydenta z 2002 roku służby specjalne monitorowały (nadal to robią) międzynarodową komunikację telefoniczną oraz elektroniczną (w tym dokonywaną pocztą elektroniczną) obywateli USA. W tym przypadku chodzi o to, że agencja NSA została powołana do monitorowania komunikacji poza granicami USA. Rozszerzenie jej uprawnień na komunikację wewnątrz krajową narusza gwarantowane przez amerykańską Konstytucję prawa obywateli tego kraju.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>