Zakłady bukmacherskie

Wraca temat gier losowych i zakładów w internecie. Rzeczpospolita ma wiele wątpliwości, których nie rozwiewa Ministerstwo Finansów (bo nadal nie przesłało odpowiedzi na pytania zadane przez redakcję).

Rzeczpospolita: "Już kilkadziesiąt tysięcy kibiców obstawia wyniki meczów przez Internet, choć są wątpliwości, czy jest to zgodne z prawem. Żaden z wirtualnych hazardzistów nie płaci podatku od wygranych"

Bukmacherzy "naziemni" uznają internetowych za nielegalną konkurencję, podnoszone są jakieś dziwne problemy z umowami o zapobieganiu podwójnego opodatkowania... A przecież w zagranicznej grze losowej lub zakładzie udział jest nielegalny, a krajowy przedsiębiorca musi mieć całkiem realne fundamenty (w dosłownym tego słowa znaczeniu)...

W komentarzu Mirosław Żukowski pisze m.in.: "Sportowy hazard w Internecie to problem nie tylko dla władz skarbowych. Dzięki anonimowości takich zakładów mogą w nich brać udział także sami zawodnicy i ludzie z ich otoczenia, co narusza sens sportu. Sławny rosyjski tenisista i nałogowy hazardzista Jewgienij Kafielnikow miał już z tego powodu kłopoty. Także inni tenisiści zakładali się przeciwko sobie i mecze te przegrywali, inkasując wygraną wyższą od utraconej sportowej nagrody..."

Przeczytaj również: Czerwone wygrywa czarne przegrywa oraz Bukmacher w Sieci

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>