Czy urzędnicy muszą obawiać się e-systemu?

Ministerstwo Finansów intensywnie pracuje nad systemem e-podatki. Taki system ma uprościć wiele procedur, ale wszędzie tam, gdzie zamiast armii urzędników funkcjonuje sobie w zaciszu serwerowni informatyczny system rodzi się pytanie - po co urzędnicy mają siedzieć w okienku urzędu?

Gazeta Prawna publikuje wywiad z Dyrektorem w Departamencie Informatyzacji Ministerstwa Finansów Grzegorzem Fiukiem. Wniosek z tej rozmowy? "Wprowadzenie systemu e-podatków nie spowoduje od razu gwałtownych zwolnień w aparacie skarbowym. Z pewnymi zmianami trzeba jednak się liczyć. Będą one następowały stopniowo".

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>