Rzecznik reaguje w sprawie księgowości operatorów

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra finansów z interwencją w sprawie art. 55 prawa telekomunikacyjnego, który zdaniem RPO "stawia w trudnej sytuacji niewielkie firmy usługowe".

Zgodnie z art. 55 prawa telekomunikacyjnego wszyscy dostawcy usług telekomunikacyjnych mają obowiązek prowadzenia pełnej księgowości. Wcześniej pisałem już o liście otwartym małych operatorów w tej sprawie, a także "później

Rzeczpospolita realcjonuje stanowisko zwracających się do Rzecznika ISP'ów: "Rozgoryczenie skarżących budzi to, że art. 55 nie w pełni wdraża dyrektywę 2002/21/WE, Parlamentu Europejskiego i Rady w tej sprawie. Jej art. 13 mówi, że państwa członkowskie mogą nie wymagać pełnej księgowości od przedsiębiorstw, których roczny obrót z działalności związanej z sieciami i usługami łączności elektronicznej nie przekracza 50 mln euro ".

Odpowiedź Ministra finansów: przygotowywana jest nowelizacja prawa telekomunikacyjnego, polegająca m.in. na uchyleniu art. 55.

Na stronach Rzecznika Praw Obywatelskich niestety nic nie znalazłem na ten temat.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>