Alternatyne przeglądanie zasobów Ministerstwa Finansów

Znudziły Ci się nieczytelne strony z mało intuicyjną nawigacją, w których czasem trudno cokolwiek znaleźć? Zapraszam na małą wycieczkę po zasobach Ministerstwa Finansów, ale nie tych oficjalnych, ale tych, które poukładane są w miejscu rzadko odwiedzanym przez przeciętnego internautę...

Oczywiście nie ma tam nic tajnego. Zresztą - Ministerstwo Finansów, podobnie jak inne podmioty publiczne, musi udostępniać informacje publiczne w BIPie. Niniejszy news zaś znalazł się w tym serwisie, ponieważ zastanawiam się czy inne serwisy administracji publicznej pozwalają na tak daleko idącą możliwość przeglądania struktury katalogów, oraz zgromadzonych tam plików... A zatem zobaczcie, co słychać w MF.

pliki Ministerstwa Finansów

Niby nic się nie stało. Dostępne są tam pliki, które "piętro wyżej" i tak wkomponowane są w strony serwisu, lub po prostu podlinkowane. Jednak fakt, że twórca serwisu internetowego pozostawił możliwość przeglądania zasobów w ten sposób o czymś świadczy. O rzetelności?

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Dostęp do plików już zablokowany

bukwa's picture

Obecnie pod podanym adresem widnieje informacja:

Forbidden
You don't have permission to access /_files_/ on this server.
.

Dostęp do swobodnego przeglądania katalogu został zablokowany.

Jednak oprócz pewnego niedopatrzenie administratora serwisu nic takiego się nie stało. Jak sam napisałeś VaGla dostęp do tych plików istnieje już z poziomu dostępnych stron www ministerstwa.

Pewnie, że nic wielkiego się nie stało...

VaGla's picture

A przecież mogłyby to być pliki z danymi osobowymi obywateli w planowanym systemie e-podatki.. No ale nie były. Dostęp zablokowany, a dziś w Ministerstwie Finansów zorganizowano "Otwarte Dni Informatyki" dla firm i instytucji zainteresowanych planami ministerstwa w zakresie realizacji strategii informatyzacji finansów publicznych, elektronicznych podatków oraz zarządzania projektami informatycznymi.

--
[VaGla] Vigilent Android Generated for Logical Assasination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>