Czy e-podatki będą populare w Polsce?

Systemy pozwalające obywatelom rozliczanie się z podatków w drodze elektronicznej funkcjonują już w wielu państwach (np. w Danii, Szwecji, Słowenii). Takie rozwiązania mają usprawnić obywatelom kontakt z organami podatkowymi i odwrotnie. Pojawia się problem - jakie rozwiązania przyjąć by "nie wylać dziecka z kąpielą", gdyż nie wszystkie systemy są w równym stopniu popularne wśród obywateli...

Gazeta Prawna: "W Belgii dostęp do internetu ma 80 proc. społeczeństwa, lecz z rozliczania podatków w formie elektronicznej korzysta niecałe 4 proc. Niewykluczone, że również w Polsce z takich rozliczeń będzie korzystała ograniczona liczba podatników"

W artykule podany jest również przykład Danii, gdzie państwo zakupiło oraz udostępniło obywatelom podpisy cyfrowe, co przyczyniło się do upowszechnienia rozwiązań nazwanych dla uproszczenia e-podatkami.

W Polsce również trwają prace związane z uruchomieniem takiego systemu. Co prawda jest po wyborach i nie wiadomo co zaproponuje nowo wybrany rząd, jednak planuje się, że od 16 sierpnia 2006 r. podatnicy będą mogli wysyłać i odbierać deklaracje PIT, VAT, CIT, NIP i PCC, a do końca grudnia 2007 r. załatwiać przez internet sprawy związane z ich obsługą.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>