Chiny zablokują możliwość korzystania ze Skypa

Chiński Telecom chciałby zablokować możliwość korzystania przez chińskich konsumentów z telefonii VoIP, a konkretnie ze Skypa. Co więcej - już zaczął blokować taki dostęp w mieście Shenzhen (niedaleko Hong Kongu).

Tak podał serwis Reutersa powołując się min. na Shanghai Daily. Media te podają, że Chiński Telecom ma zamiar zablokować zarówno możliwość korzystania z takiej telefonii, ale również pobieranie aplikacji produkowanych przez Skype Technologies SA. Cytowana jest wypowiedź rzecznika prasowego narodowego operatora z Chin, zgodnie z którą tego typu usługi telekomunikacyjne są usługami wysoce regulowanymi i może je świadczyć wyłącznie... chiński narodowy telekom.

Jak pisze Telepolis.pl za Telecom Asia Daily: "Ocenia się, że w technologii VoIP wykonano w pierwszej połowie roku w Chinach rozmowy zamiejscowe oraz międzynarodowe o łącznej długości około 200 mln minut i o wartości około 19 mln euro. Rozmowy w tradycyjnej technologii są ponad 10 razy droższe"

A w Chinach podobno chcą deregulować rynek telekomunikacyjny, jednak cały czas dochodzą sygnały o naruszaniu w tym gigantycznym kraju praw człowieka. Jak się zatem wydaje - blokowanie dostępu do "niekontrolowanych przez państwo uslug" jest częścią planu oddzielania chińskiego internetu od reszty świata. Tak, by dało się pełniej kontrolować obywateli...

Tymczasem niedawno dowiedzieliśmy się, że Skype Technologies SA (wraz z 53 milionami użytkowników Skypa), został sprzedany firmie eBay za 2,6 miliarda dolarów.

Przeczytaj komentarze Slashdota, oraz felieton: Jest tych znaków nie tak dużo...

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>