Zbieranie danych: nie ma zgody w Europie

Podczas nieformalnego spotkania ministrów spraw wewnętrznych oraz ministrów sprawiedliwości krajów tworzących Unię Europejską okazało się, że Charles Clarke ma opozycję, która nie zgadza się na nowe pomysły związane ze zbieraniem i przechowywaniem danych dotyczących połączeń telekomunikacyjnych i poczty elektronicznej (retencja danych telekomunikacyjnych)

Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii miał nadzieje na przyspieszenie prac nad nowymi regulacjami w tym zakresie Oczywiście chodzi o walkę z terroryzmem i światem przestępczym, który korzysta z nowoczesnych technik informacyjnych. Obecnie, pod prezydencją brytyjska, oraz po zamachach w Londynie - wydawało się, że rządy są zdeterminowane by takie regulacje przyjąć. Jednak istnieje opozycja w Parlamencie Europejskim (którego członkowie wszak pochodzą z bezpośrednich wyborów). Stąd próbuje się wymanewrować proceduralnie Parlament Europejski, by jego stanwowisko nie było potrzebne podczas stanowienia nowego porządku prawnego.

Nowe prawo albo zostanie przyjęte jako Decyzja ramowa (Framework Decision) bez udziału Parlamentu, a z jego udziałem, jeśli Komisja Europejska przedstawi własny projekt rozwiązania problemu. Jak pisze jednak Scotsman: Clarke przegrał bitwę.

Z jednej strony chodzi o prawa i wolności obywatelskie. Jednak przemysł telekomunikacyjny (o ile można mówić w tym przypadku o przemyśle) również nie jest zachwycony prawem, na podstawie którego będzie musiał usprawniać swoją infrastrukturę i zdobywać kolejne zgody stosownych urzędów bezpieczeństwa, by prowadzić swoją działalność. A kto za to zapłaci? Zobacz stanowisko branży (PDF)

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>