Uwaga na to, co piszesz w blogu

IDG: "Leonard Clark, jeden ze stacjonujących w Bagdadzie członków Gwardii Narodowej, został zdegradowany i ukarany grzywną za opublikowanie w swoim internetowym pamiętniku informacji zaklasyfikowanych jako niejawne". Śledztwo jednak trwa dalej.

Cała masa serwisów pisze o tym wydarzeniu.

Jak pisze ZDNet: Leonard Clark, to czterdziestoletni gwardzista narodowy z Arizony, odbywający czynna służbę w Bagdadzie. Ma obecnie zapłacić grzywnę w wysokości 820 dolarów (co ma być równowartością 463 funtów brytyjskich) miesięcznie, przez dwa miesiące - czyli, w sumie tysiąc sześćset czterdzieści dolarów.

Co prawda śledztwo jeszcze trwa (skąd zatem wiadomo, że ma już zapłacić grzywnę? bo ta grzywna wynika z innych przepisów - z art. 15 regulaminu... to chyba chodzi o regulamin: "a nonjudicial military punishment"?), Clarkowi stawiane są zarzuty na podstawie dwóch artykułów ustawy the Uniform Code of Military Justice, na podstawie której zabronione jest ujawnianie pewnych informacji związanych z kolokacją wojsk i ruchami oddziałów, a także na temat obranej strategii czy nawet informacji o rannych lub poległych.

Serwis KVOA daje więcej danych.

Wniosek z tego taki, że żołnierz w Iraku może prowadzić bloga, jednak nie może publikować - co zrozumiałe - pewnych informacji.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>