Komentarz Lessiga

BusinessWeek Online publikuje wywiad z Larrym Lessigiem, profesorem Stanford Law School i twórcą projektu Creative Commons.

Lessig komentuje ostatnie orzeczenie Sądu Najwyższego USA w sprawie MGM v. Grokster. Jego zdaniem - przez dziesięć najbliższych lat czeka nas okres niepewności, który będzie miał wpływ na rozwój innowacyjności. Po orzeczeniu Sądu, który wszak odsyłając sprawę do ponownego rozpatrzenia przez sąd Apelacyjne, i który swoim działaniem nie zniwelował obowiązywania wcześniejszego precedensu w sprawie Sony v. Universal, nie wiadomo jak będą się zachowywały firmy - dzierżyciele praw autorskich i jaką strategie obiorą firmy innowacyjne (tworzące nowe rozwiązania programistyczne). Lessig przewiduje, że wszystko wyklaruje się w ciągu dziesięciu lat (w czasie których dojdzie do kilku procesów), ale te dziesięć lat wiążą się z określonymi kosztami społecznymi.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>