Uwaga na domenę .eu!

BBC donosi, iż Komisja Europejska ostrzegła użytkowników sieci, żeby ze szczególną ostrożnością podchodzili do ofert sprzedaży nazw w nowej, europejskiej domenie.

Mamy wiele nazw domen narodowych, takich jak choćby .pl... Od 1 stycznia dołączy do nich .eu, "co będzie sygnalizować, choć niekoniecznie gwarantować, że strona z tym adresem pochodzi z Europy".

Chodzi o to, żeby uważać od kogo się kupuje domenę. Nowa domena może dać spore pole do popisu spekulantom, którzy rzucą się na nowe możliwości, a następnie będą oferowali odsprzedaż firmom i instytucjom nazwy domenowe - odpowiedniki domen zarejestrowanych już w domenach krajowych. Dlatego właśnie przez ostatnie 4 miesiące tego roku firmy uzyskają prawo pierwokupu nowych adresów...

Na stronie Unijnej specjalnie wyróżniono zapis, iż rezerwacja lub pre-rejestracja domeny w .eu jest niemożliwa, jednak gdy podczas przeszukiwania Internetu za pomocą Google zada się odpowiednie pytanie - widać sponsorowane wyniki wyszukiwania (linki sponsorowane) zapewniające o możliwości zarejestrowania nazwy w domenie .eu i to bez żadnego ryzyka (Free to Apply - No Risk ICANN Accredited Registrar, albo European domain names .eu, .be, .de Fast, easy and free dns services).

To nie jest tak, że kto pierwszy, ten lepszy? Zdaje się, że ta zasada przechodzi do historii.

Jednak samo zarejestrowanie domeny będzie nieco skomplikowane: w okresie pierwszych 4 miesięcy każdy będzie mógł złożyć wniosek (a co za tym idzie - będzie musiał dokonać stosownej opłaty na rzecz EURID, która jest zróżnicowana i wynosić bęzdie 35 EURO od tzw. Public Bodies oraz 50 EURO od pozostałych podmiotów. Następnie, w ciągu 40 dni od zlozenia wniosku i uiszczeniu opłaty należy przesłać dokumentację papierową, w której wnioskodawca uzasadni swoje prawo do nazwy. Dokumentację tę należy przesłać do PWC, która to firma ma umowę z EURID dotyczącą weryfikacji wniosków. Wnioski takie będą rozpatrywane w kolejności zgłoszeń i jeśli PWC uzna, że któremuś z wnioskodawców przysługuje prawo do określonej we wniosku domeny - nie ma przeszkód by EURID dokonał takiej rejestracji (za co bierze dodatkowe 10 EURO). Ci co nie uzyskali praw do domeny (w przypadku np. gdy kilka podmiotów starało sie o jedną nazwę) nie mogą liczyć na zwrot ponisionych kosztów... A nie mówiliśmy jeszcze o kosztach narzutu detalistów (czyli firm, za pośrednictwem których będzie się dokonywała rejestracja domen...)

A ja mam domenę vagla.eu.org i jestem zadowolony :)

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>